Rynek 50 plus

Choinko piękna jak las

 Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele tradycyjnych zwyczajów
Zwyczaj stawiania choinek rozpowszechnił się w Polsce  dopiero pod koniec XVIII w., a w niektórych regionach dopiero w trzydziestych latach XX w. Pięknie ubrana choinka stanowi do dziś nieodzowny element świątecznej dekoracji domu. Przy świątecznym drzewku, pod którym kładzie się prezenty,  domownicy zasiadają do uroczystej kolacji. Od Wigilii a czasem aż do Matki Boskiej Gromnicznej, czyli do 2 lutego kiedy to kończy się  okres świąteczny, strojna choinka gości i zdobi pomieszczenia.
 
                                                                                           *
                                                                                       *  *  *
 
                                                                       Tysiące powstało już wierszy,
                                                                       Jak wiesza się bombki i srebra.
                                                                       Lecz ten będzie chyba pierwszy,
                                                                       Że trzeba ją potem rozebrać.
 
                                                                       Kolędy już nikt nie wygrywa,
                                                                       Nie pachną już grzyby, ni szynki,
                                                                       Więc kto by tam chciał opisywać,
                                                                       Fakt rozbierania choinki.
                                                                                                             (T.B.)
 
 Co roku po świętach rodzi się pytanie : do kiedy powinna stać choinka? Z tych naturalnych lecą bowiem igły, co wygląda nieładnie. Ze sztuczną ozdobą nie ma tego kłopotu, dlatego trudno podjąć ostateczną decyzję o jej rozbieraniu. Jak podkreślają księża, liturgia kościelna  nic na ten temat nie mówi, gdyż zwyczaj ubierania choinek na Boże Narodzenie  ma rodowód pogański. Zgodnie z tradycją, daty graniczne są cztery jednak duchowni podkreślają, że choinka jest elementem tradycji i nie ma nakazu religijnego, który jednoznacznie mówi, do kiedy ma zdobić nasze domostwa. Jednakże są cztery terminy, których możemy przestrzegać.  Pierwsza data to Uroczystość  Trzech Króli (6.01.,) która wieńczy okres Świąt. 6 stycznia to dzień, kiedy znikają szopki oraz choinki żywe, które  nie wytrzymują okresu świąt. Sztucznych choinek dawniej nie było, stąd ten termin graniczny.  Druga  data (w kalendarzu  ruchoma)  to Święto Chrztu Pańskiego obchodzone w pierwszą niedzielę po Trzech Królach ( w br. wypada 14.01). Trzecia - wizyta księdza po kolędzie. I wreszcie czwarta - w łódzkich kościołach choinki stoją do 2 lutego, czyli do Święta Matki Boskiej Gromnicznej. Po tym dniu drzewek już "trzymać" nie wypada.Rodzi się również pytanie : czy bożonarodzeniowe drzewko można wyrzucić na śmietnik, czy pociąć i spalić ? Księża są w tej kwestii jednomyślni : - ksiądz chodzący po kolędzie święci mieszkanie, ale nie choinki. Nie jest poświęcona, więc nie trzeba jej palić. Co jednak należy uczynić, gdy świąteczny dom zdobiła choinka żywa w doniczce. Otóż takie drzewko, już bez z ozdób, można przekazać lasom miejskim bądź ogrodom botanicznym. " Choinko piękna jak las, choinko zostań wśród nas" - tak śpiewają dzieci w przedszkolach.

 
Tekst i zdjęcia : Zofia Górska, Łódź
Fragment wiersza pt. "Wierszyk o rozbieraniu choinki" (T.B.)

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • autor 02/02/2018, 20:34

    2 lutego br. najsłynniejszy świstak Phil podobno zobaczył swój cień . Według legendy rodem z Niemiec, oznacza to tyle, że zima potrwa jeszcze co najmniej 6 tygodni.