Rynek 50 plus

Niebezpieczne klikanie?

Według danych GUS dostęp do Internetu w 2016 r. posiadało prawie 81% gospodarstw domowych, a ponad 90% opiekunów dzieci w wieku 5 -  15 lat pozwala im korzystać z komputera w  domu
W czasie wakacji długość godzin spędzanych przed ekranem z reguły ulega diametralnemu zwiększeniu. Co zrobić, gdy zabawa powoli zacznie wymykać się spod kontroli?

Zespół uzależnienia od Internetu jest syndromem zaburzeń psychicznych, który od wielu lat badają specjaliści z całego świata. Warto zapoznać się z jego objawami, aby uchronić najbliższe nam osoby, zwłaszcza dzieci. Na uzależnienie od Internetu narażone są przede wszystkim osoby młode, w tym szczególnie nieśmiałe, introwertyczne lub odrzucane przez grupę rówieśniczą.

Uzależnienie od Internetu kojarzy się często z uzależnieniem od zakazanych treści, ale spod kontroli może wymknąć się także korzystanie z portali społecznościowych, poszukiwanie informacji czy nawet pozornie bezcelowe surfowanie po sieci.

 Jak mogą wyglądać niepokojące syndromy?
Coraz większą część swojego wolnego czasu dziecko chce spędzać przy komputerze i odchodzi od swoich innych zainteresowań;
Pogarszają się jego wyniki w szkole, zaniedbuje swoje obowiązki;
Zdarza się, że zapomina o posiłkach, a nawet toalecie;
Woli spędzać czas przy komputerze niż z przyjaciółmi;
Nie potrafi oszacować, ile czasu spędza w Internecie, zdarza mu się okłamywać innych w tej kwestii;
Staje się agresywne, doprowadza do kłótni, kiedy chcemy oderwać je od komputera.
 
Jeżeli zauważyłeś powyższe zachowania u swojego dziecka, to czas, aby stanowczo zadziałać. Zacznij od rozmowy, spróbujcie wspólnie poszukać przyczyn uzależnienia. Stwórz razem z dzieckiem zasady użytkowania Internetu (wiele rad znaleźć można na stronie www.klikajbezpiecznie.pl) lub stopniowo ograniczać czas spędzany przy komputerze (wykorzystując np. G DATA INTERNET SECURITY, możesz ustawić konkretne dni i godziny, w których dziecko ma dostęp do Internetu).

Spróbuj zorganizować swojemu dziecku ciekawe formy spędzania czasu wolnego, zaproponuj wspólną wycieczkę rowerową, wyjście do kina czy na koncert – mówi psycholog, Agata Lazarowicz. Pokaż mu, że nie chcesz z nim walczyć, ale pomóc uporać się z problemem. Bardzo ważne jest, aby czuł, że ma w Tobie oparcie. Jeśli jednak te metody nie pomogą - poszukaj pomocy u specjalisty. Uzależnienie,  które nie będzie odpowiednio leczone,  może się pogłębiać i nieść ze sobą wiele poważnych konsekwencji – dodaje.

 Zachęcamy do bacznego obserwowania najmłodszych, ponieważ uzależnienie od Internetu jest już bardzo często rozpoznawane u coraz młodszych dzieci.

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Ninka 08/03/2019, 17:16

    Najgorsze jest to, że teraz zanim dziecko nauczy się czytać dobrze to już wie jak smartfon obsłużyć. Ja synowi kupiłam "komórkę" gdy skończył 12 lat, chociaż wiem, że rówieśnicy mieli telefony wcześniej, ale służyły im głównie do zabawy.

  • Stara kobieta 09/07/2017, 12:28

    Hahaha, millenialsi są uzależnieni od smartfonów, to przedłużenie ich ręki. A co będzie z ich dziećmi? Przejda do wirtualnej rzeczywistości....