Rynek 50 plus

Niedziela Palmowa


Niedziela Palmowa zwana też "kwietną" lub "wierzbną" w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto to obchodzone jest w Polsce od średniowiecza
Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy – strojne wierzbowe witki, symbol odradzającego się życia.

Polska jest jedynym krajem, w którym palma na Niedzielę Palmową jest tak zdobna.
Na przykład w krajach śródziemnomorskich jest to zwykła gałązka z palmy daktylowej.
W Meksyku z liści daktylowca plecie się charakterystyczne gałązki. U nas, gałęzie palmowe zastępują pędy łozy czerwonej pokryte srebrzystymi baziami. Do wykonania palmy wielkanocnej wierni przygotowują się już od jesieni. Zbierają odpowiednie kwiaty i kłosy, które potem barwią i suszą. Dekoracyjne palmy powstają z żywych wierzbowych gałązek, które są splatane w wierzbowy pręcik i zdobione suszonymi kwiatami lub wykonanymi z bibuły, a także barwnymi  wstążkami. W Polsce istnieje bogata tradycja związana z pleceniem wielkanocnych palm. Najbardziej dekoracyjne palmy robiono przed wojną na Wileńszczyźnie. Powojenne przesiedlenia ludności wileńskiej na inne tereny, głównie Polski północnej, spowodowały, że palmy te rozpowszechniły się w całym kraju. Fakt, że obecnie robi się je w różnych regionach, skutkuje pojawieniem się ich rozmaitych odmian.

Te najbardziej znane, to palmy z Podkarpacia, Beskidu, Kurpiowszczyzny z parafii Lipniki, Małopolski z Lipnicą Murowaną, z Limanowej, a nawet z okolic środkowej Polski.

Ponieważ palma splatana z gałązek nawiązuje do drzewa życia, obowiązuje zasada:
„im wyższa, tym lepsza”. W Niedzielę Palmową, corocznie przeprowadzane są konkursy na najdłuższą i najpiękniej, najstaranniej wykonaną palmę. Palmy te osiągają wysokość kilku metrów i są to cuda prawdziwych mistrzów, ponieważ warunkiem jest, że tak wykonana palma musi samodzielnie stać, jako że w swojej symbolice nawiązuje również do krzyża.
 
Do dziś charakterystycznym elementem Niedzieli Palmowej jest święcenie palm oraz procesja z palmami przed Mszą Świętą.

Poza Polską zwyczaj święcenia palm, który obowiązuje od IX wieku, przetrwał jeszcze w południowych Niemczech i w Austrii.

      


Tekst i zdjęcia palm z Wielkanocnego Jarmarku (2017-2018) w Łodzi  – Zofia Górska


Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • autor 27/04/2018, 10:47

    Jolanta Fajkowska, dziennikarka, w jednym z wywiadów powiedziała: "Bardzo ważna jest też dla mojej rodziny Niedziela Palmowa. Kiedyś wybierałam się do polskej krainy palm na Podlasiu - do Łysych. Na odpustach kupowałam nietypowe egzemplarze palm i przyjeżdżałam z nimi do Warszawy".
    Warto zapamiętać ten kierunek na mapie Polski.

  • Zofia 26/03/2018, 11:05

    W tegorocznym biskupim konkursie w Łowiczu na najwyższą i najpiękniejszą palmę wielkanocną zwyciężyła 17-metrowa biało-czerwona palma wykonana przez uczniów SP z Popowa. GRATULACJE !!