Rynek 50 plus

Polska upomina się o swoich bohaterów

Przedstawiciele Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej z wiceprezesem IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem na czele, w dniach 27 i 28 lipca 2017 roku przebywali na terenie Niemiec

Delegacja IPN odwiedziła m.in. więzienie Berlin – Plötzensee, w którym wykonano wyroki śmierci m.in. na ok. 250 Polakach oraz dawne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne w Sachsenhausen i Ravensbrück. Celem polskiej delegacji było przygotowanie gruntu do rozpoczęcia poszukiwań szczątków polskich ofiar niemieckiego ludobójstwa podczas II wojny światowej. Chodzi m.in. o prochy dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego „Grota”, ale także innych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych w KL Sachsenhausen i KL Ravensbrück .
 
„Przyjechaliśmy do Niemiec po to, żeby podjąć wreszcie prace, których nigdy państwo polskie w Niemczech nie podejmowało. Nigdy nie prowadziliśmy żadnych prac naukowych, a tym bardziej poszukiwawczych, na terenie państwa niemieckiego. Tymczasem biorąc pod uwagę skalę terroru niemieckiego i liczbę ofiar zbrodni niemieckich, których szczątki są na terenie państwa niemieckiego, jest to ogromne wyzwanie . 
Na razie ze względu na dobro sprawy i na to, że jesteśmy na początkowym etapie poszukiwań, bliższych szczegółów nie będziemy ujawniali. Zapewniam jednak, że IPN podejmie jeszcze w tym roku działania, które będą zmierzały do tego, że na terenie Niemiec szczątki Polaków pomordowanych przez Niemców będą poszukiwane" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej profesor Krzysztof Szwagrzyk .
 
 
Zdjęcie: Paweł Woźniak, Cezary Gmyz  

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Zofia 11/08/2017, 11:30

    Warszawiacy upominają się o mieszkańców Woli, na których dokonano masowego mordu podczas II wojny światowej. Ukryta nieco przed światem tablica przy ul. Prymasa Tysiąclecia (wówczas Bema 54), to za mało by godnienie czcić pamięć. Więcej na portalu Okno na Warszawę, wpis z dn. 5. 08. 2017r.