Styl 50 plus

AAA szukam architekta wnętrz

Współpraca z architektem wnętrz to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć oryginalne, wysublimowane wnętrza
Stając w obliczu urządzania domu lub mieszkania wielu z nas zastanawia się czy zaufać własnemu wyczuciu smaku, czy może skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Co możemy zyskać na współpracy ze specjalistą od aranżacji i jak wybrać tego właściwego, opowie architekt Anna Koszela.

Oryginalnie i ponadczasowo

Współpraca z architektem wnętrz to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć oryginalne, wysublimowane wnętrza, nie będące jedynie prostym odwzorowaniem aktualnej mody i trendów. „Zatrudniając renomowanego architekta wnętrz możemy liczyć, że zaproponuje on nam projekt będący jego autorską kreacją, która umiejętnie bazować będzie na naszych potrzebach i oczekiwaniach estetycznych.”- mówi Anna Koszela, właścicielka jednej z warszawskich pracowni projektowania wnętrz. Dobry architekt wnętrz powinien proponować rozwiązania ponadczasowe, które nie zestarzeją się po roku, czy dwóch. Nie zwalnia go to oczywiście z obowiązku obserwowania i kreatywnego czerpania inspiracji ze świata aranżacji wnętrz i designu. „Projekty powinny być w moim mniemaniu dobrze wyważonym miksem ponadczasowej elegancji i własnych pomysłów z delikatną nutą najnowszych trendów” –podsumowuje Anna Koszela.


   
Rozsądnie i szybko

Architekci wnętrz dysponują z reguły dużą wiedzą branżową. Znają aktualną ofertę produktową producentów i na bieżąco informowani są o wszelkich nowościach firmowych. Powinni być również zorientowani  w cenach poszczególnych elementów wystroju wnętrza takich jak meble, ceramika czy farby. „Dysponując taką wiedzą profesjonalny architekt wnętrz zaproponuje nam optymalne rozwiązanie dla określonego przez nas budżetu na aranżację wnętrza. Dzięki temu klient oszczędza czas potrzebny na poszukiwania produktów i ma gwarancję, że nabył go na korzystnych warunkach cenowych.”- dodaje architekt wnętrz Anna Koszela. Należy również pamiętać, że każdy architekt ma zespół zaufanych, sprawdzonych podwykonawców w zakresie prac stolarskich czy kamieniarskich. Wieloletnia współpraca z partnerami skutkuje bardzo dobrą komunikacją między nimi, a owocem tego jest perfekcyjny przebieg inwestycji. Korzystając z tych firm możemy liczyć, że wszelkie prace wykończeniowe zrealizowane zostaną terminowo i z należytą starannością, co w przypadku wyboru losowej firmy z Internetu obarczone jest dużym ryzykiem. Zadaniem architekta wnętrz jest również nadzór nad firmami wykonawczymi tak, aby finalny efekt ich prac zgodny był z założeniami projektowymi.


    
Wybór architekta – trudne zadanie

Wybór architekta wnętrz jest kluczową decyzją przy budowie lub gruntownym remoncie domu. Jeżeli decyzja będzie nieprzemyślana to jej negatywne konsekwencje będą towarzyszyć nam przez długie lata. Dlatego warto podejść do tego tematu skrupulatnie i poświecić mu odpowiednio dużo czasu. Musimy zdawać sobie sprawę, że współpraca z architektem, przy aranżacji 100m²  apartamentu, trwa nie krócej niż  3-4 miesiące. „Rzadko kto zdaje sobie sprawę, że na pełny projekt aranżacji wnętrza składa się bardzo wiele elementów m.in. ogólna koncepcja, propozycja wszystkich dekoracji i materiałów wykończeniowych, szczegółowy kosztorys i rysunki wykonawcze (nie tylko budowlane, ale również stolarskie), wspólne wizyty w salonach wnętrzarskich, prezentacja dostępnych próbek itd. To gotowy materiał do pracy dla wszystkich podwykonawców – ekip remontowych, stolarzy, szklarzy, ślusarzy” – podkreśla architekt wnętrz Anna Koszela. Na współpracę na linii architekt-klient składają liczne spotkania, telefony i maile. W związku z tym musi to być koniecznie właściwa osoba na właściwym miejscu.Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze architekta wnętrz jest dokładna analiza jego wcześniejszych realizacji. Zdecydowana większość architektów prezentuje na swoich stronach internetowych portfolio dotychczas zaprojektowanych wnętrz domów i mieszkań. Na ich podstawie jesteśmy w stanie wyrobić sobie wstępną opinię o danym projektancie. „Wiemy m.in. jaką stylistykę preferuje, jakie jest jego wyczucie smaku i czy w swoich projektach trzyma się utartych schematów, czy raczej każdy projekt jest dla niego poszukiwaniem nowych rozwiązań.” – zauważa Anna Koszela. Architekta wnętrz możemy również poprosić o kontakt e-mailowy lub telefoniczny do jego dotychczasowych klientów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zweryfikować, jak układa się codzienna współpraca na linii architekt-klient. Bardzo istotne jest pierwsze spotkanie z kandydatem na „naszego” architekta wnętrz. Podczas rozmowy możemy zweryfikować, czy umie wsłuchiwać się w nasze potrzeby i oczekiwania, czy tylko doskonale prezentuje swoje umiejętności. Przy architekcie powinniśmy się czuć swobodnie i zwyczajnie „po ludzku” go polubić. Dzięki temu podczas współpracy przy projekcie będziemy mieli odwagę zgłaszać własne pomysły i inspiracje, które sprawią, że w przyszłym domu poczujemy się jak „u siebie”.. Od umiejętnego rozpoznania gustu, upodobań i preferencji zależy powodzenie całego przedsięwzięcia, a do tego potrzeba zaufania. Im klient jest bardziej otwarty na współpracę i dialog, tym większa szansa, że przedstawiony projekt spełni jego marzenia.

Częstym błędem jest też przyjęcie założenia, że głównym kryterium doboru projektanta będzie cena jego usług. Lepiej jest ograniczyć zakres projektu i wybrać architekta, co do którego mamy pełne przekonanie pod względem estetycznym, aniżeli decydować się na kompromisy dotyczące sfery wizualnej projektowanego domu lub mieszkania.

więcej  www.annakoszela.pl

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

 • Gigant 15/01/2018, 15:48

  Moim zdaniem studio projektowe Rama Rama z Gorzowa to bardzo dobra opcja. Chcąc mieć praktycznie i eleganckie wnętrza warto zdecydować się na wsparcie specjalisty, sami raczej nie osiągniemy tak dobrego efektu.

 • Lona 27/07/2017, 13:41

  lol hahahahah @Bea dlatego przez takich ludzi jak ty pojawia sie w krajobrazie polskim coraz wiecj gargameli,kiczu i dzaidostwa...Ludzie studiuja lata to zeby nie miec gustu przeceitnego kowalskiego mieszkajacego w mieszkaniu pelnym mdf i pazdzierzu, z pomaranczowymi scianami,tafta w oknach zmoieszana z tekstylnymi firankami w koronke i dywanem w centki. Ignorancja w poslce bierze sie z braku inteligencji, wiedzy i kultury a potem wyglada jak wyglada...Kazdy moze byc architektem, leczyc sie za pomoica google i kasdy tez moze byc prawnikiem.te trzy zawody od zawsze byly i beda elitarne co znaczy nie dla wszstykich -> patrz pod haslami w swoim ulubuionym internecie: renesans i deus artifex

 • Bea 27/09/2015, 19:00

  Coraz więcej ludzi korzysta z pomocy architektów i dlatego większość mieszkań jest identyczna i nie ma charakteru.

 • Gruszka94 27/09/2015, 17:09

  Bardzo rzeczowy artykuł, gratuluję. Ja widziałam ostatnio projekty biura itodesign.pl/design/uslugi/pakietowane-wykonczenia-wnetrz-pod-klucz/ i również jestem pod dużym wrażeniem. Sama przymierzam się do skorzystania z usług projektanta wnętrz.

 • Malgorzata 25/03/2015, 23:20

  Trzeba po prostu zobaczyć zawartość porfolio na

 • JUŻ NIKT 31/12/2014, 1:21

  o co tu chodzi

 • Jan 22/09/2012, 7:23

  W końcu ktoś zareagował. Chwała za odwagę tym siłą, które dokonały zmian w poniższych wpisach. Fajnie, były linki do stron właścicieli innych firm z branży i nie ma, jak w ruskim cyrku. Kto teraz zrozumie o czym była mowa?

 • Jan 22/09/2012, 0:07

  Ale wstyd!!! Nie macie innych stron do swoich wojaży?

  Byłem, widziałem i nie ma co oglądać. Kto na taką hucpę pozwala?

 • MARTA 09/08/2012, 15:09

  bardzo fajny i rzeczowy tekst ...pozdrawiam :)