Styl 50 plus

Ile wydamy na prezenty?

Polacy nie przestraszyli się kryzysu i nie stracili ochoty na zakupy.

Blisko dwie trzecie internautów na świąteczne prezenty wyda mniej niż 500 zł. W tym gronie większość to osoby, które obdarują bliskich za mniej niż 200 zł. Z ankiety Money.pl wynika, że Polacy niezbyt chętnie zadłużają się na święta. A im droższe prezenty chcą kupić, tym częściej na okazje polują w sieci.
Polacy nie przestraszyli się kryzysu i nie stracili ochoty na zakupy. W dużej mierze właśnie dzięki temu nasz kraj był zieloną wyspą na morzu recesji. Ale mimo tego obawy o finansową przyszłość sprawiły, że staliśmy się nieco bardziej ostrożni przy planowaniu świątecznych wydatków.
Z deklaracji internautów Money.pl wynika, że w porównaniu z ubiegłorocznymi świętami, zwiększy się liczba osób, które kupią prezenty za mniej niż 200 zł. W tym roku jest ona największa w czteroletniej historii naszych badań.

 


Po raz kolejny - taka sytuacja miała miejsce także przed rokiem - zmaleje odsetek tych, którzy planują większe wydatki. Prezenty za kwotę mieszczącą się w przedziale od 500 do dwóch tysięcy złotych chce kupić 44 proc. badanych.
Rok temu taką deklarację złożyła ponad połowa - 52 proc. - ankietowanych. Od czterech lat praktycznie nie zmienia się za to wielkość grupy tych, którzy chcą kupić prezenty za ponad 2 tys. zł.
Wygląda na to, że tym razem większa liczba osób planujących mniejsze wydatki sprawi, że odczują to sklepy internetowe. Odsetek internautów planujących e-zakupy zmalał w porównaniu z 2009 r. aż o dziewięć pkt proc.
W tym roku z usług sklepów internetowych planuje skorzystać jedna trzecia ankietowanych. Na aukcjach chce kupować co piąty internauta Money.pl.
Po wcześniejszych spadkach tym razem praktycznie nie zmienił się odsetek osób planujących odwiedziny w tradycyjnych sklepach i centrach handlowych.

 


Mniejszy odsetek osób deklarujących korzystanie z e-zakupów może tłumaczyć między innymi to, że więcej osób chce kupić tanie prezenty. Przy niewielkich kwotach, ewentualna różnica w cenie między hipermarketem a e-sklepem, może zostać zniwelowana chociażby przez koszty wysyłki.
Zdecydowana większość internautów deklaruje, że zakup prezentów sfinansuje z własnych środków: bieżącą gotówką lub oszczędnościami. Po pożyczone w różnej formie - karta kredytowa, debet, pożyczka ratalna lub kredyt - pieniądze sięgnąć chce co czwarty ankietowany. Proporcje między grupami osób, które święta finansują bez potrzeby pożyczania i tymi, którzy zamierzają się zadłużyć od kilku lat praktycznie się nie zmieniają.

wiecej na www.money.pl

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.