Weranda literacka

Alojzy@kot_w_podrózy.com

"Dla dzieci trzeba pisać tak, żeby dorośli nie nudzili się przy czytaniu "
Wanda Chotomska                
W Wydawnictwie "Media Rodzina " ukazała się książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pod ciekawym tytułem: "Alojzy@kot_w_podrózy.com". Autorka napisała ponad 20 książek dla dzieci, jest laureatką Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, bohaterem swojej kolejnej książki uczyniła kota-wędrowca.
 
 "Kot Alojzy nie ma domu, nie ma nawet adresu i przemieszcza się po świecie jedynie z niedużą walizką na kółkach.(...) Czy wiodąc takie życie, Alojzy jest też kotem szczęśliwym?"
 
 Alojzy jest kotem bezdomnym, ale ma za to piękne imię, które wywodzi się od słowa "alwisi" oznaczającego - mądry, wszechwiedzący; wie, że jego " miejscem jest po prostu świat".
 
 Bohater opowiastki jest kotem niezwykle inteligentnym i bystrym stworzeniem, które wiedzie życie, tak jak chce, czyli wiecznie podróżując. Kot- podróżnik, czyli  zbieracz niespodzianek i tajemnic otaczającego go świata. Wolny, bez adresu, z błękitną walizeczką na kółkach.
 
W pełnej ciepła i humoru z lekka filozoficznej historyjce o szukaniu swojego miejsca, której osią są kolorowe ilustracje-kolaże, rodzic wspólnie z dzieckiem odnajdzie piękne życiowe przesłanie, że każdy z nas może być inny, oryginalny, ale łączy nas wiele podobieństw.
 
Szata graficzna książeczki (ilustracje Agnieszki Żelewskiej), to również interesująca propozycja, by wspólnie z dzieckiem wykonać tzw. zabawkę ze skrawka, czyli uszyć własnoręcznie swoją przytulankę. Koty - " szmacianki " sfotografowane na tle różnych miejsc na świecie ( Europa, Azja) mogą stać się taką właśnie ciekawą inspiracją  wspólnych zajęć prac ręcznych po skończonej lekturze.
 

Tekst, zdjęcie oraz zabawki ze skrawka autorstwa Zofii Górskiej@onet.pl
 

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Autor" z Bajki " 19/05/2017, 11:51

    13 maja br. w Księgarni "z Bajki" w Poznaniu odbył się Poranek literacki z Alojzym - kotem w podróży,
    zaś 20 maja odbędą się warsztaty dla rodziców ph. " Z dzieckiem w świat wartości".

  • Autor 14/05/2017, 11:46

    Ręcznie szyte przytulanki wzbudzają same ciepłe uczucia:)