Zdrowie 50 plus

Hormony w dojrzałym wieku

Jak zmienia się gospodarka hormonalna w starszym wieku?
Gruczoły wydzielania wewnętrznego są to tkanki i narządy odpowiadające za produkcje hormonów. Hormony to substancje chemiczne przenikające do krwi, a następnie do narządów, w których spełniają różne ważne funkcje. Proces starzenia się dotyka wszystkich komórek, a więc i tych które produkuje hormony.

Jeżeli chodzi o przysadkę mózgową kontrolującą funkcje tarczycy, jajników, jąder oraz sutków to zazwyczaj zmniejsza się ona z wiekiem. Może to doprowadzić np. do somatopauzy, a więc choroby związanej z mniejszym wydzielaniem hormonu wzrostu.

W dojrzałym wieku warto, a nawet powinno się zbadać tarczycę, bo jej wydolność maleje. Istnieje wtedy duże ryzyko pojawienia się niedoczynności. Pamiętać jednak należy, że zmniejsza się zapotrzebowanie człowieka na produkowane przez nią hormony.

Gruczoły przytarczyczne czyli cztery niewielkie gruczoły otaczające tarczycę mają znaczenie dla gospodarki wapniem i fosforem, a więc pośrednio na funkcjonowanie kości. Ich mniejsza wydolność w wiekiem doprowadzić może do osteoporozy. Objawia się ona ubytkiem masy kostnej oraz zwiększoną podatnością na złamania.

W dojrzałym wieku zaczyna zawodzić też trzustka. Często już po 50 roku życia produkuje ona mnie insuliny, a problemy z trzustką to prosta droga do cukrzycy, bo w krwi zwiększa się stężenie glukozy.

Gdy człowiek się starzeje to spada również ilość hormonów odpowiedzialnych za rozmnażanie się. Konsekwencją jest menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn. Warto jednak mieć świadomość, że po okresie przekwitania życie erotyczne może być nadal satysfakcjonujące, bo nie zanika odczuwanie emocji i seksualność. Wprawdzie hormony odpowiedzialne za narządy rozrodcze nie działają już tak jak poprzednio i sprawność seksualna się zmniejsza jednak wiek nie jest główną przyczyną impotencji.
Agata Rak

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.