Zdrowie 50 plus

Oswajamy Alzheimera

20 maja, sobota, godzina 16.00, Kino Iluzjon w Warszawie
Z okazji 14. edycji Millenium Docs Against Gravity - największego festiwalu filmów dokumentalnych zapraszamy na debatę „Oswajamy Alzheimera” po filmie „Potwór w twojej głowie” reż. Jean Carper

Film jest świetny!  Film jest opowiedzianą z humorem historią śledztwa dotyczącego prawd i mitów o chorobie Alzheimera. Jakie lekarstwo może zapobiec demencji? I czy mamy do czynienia z epidemią?

Jean Carper to dziennikarka medyczna, która współpracowała m.in. z CNN, i autorka bestsellerowej książki „Your Miracle Brain”. Gdy lekarze wykryli u niej gen powiązany z chorobą Alzheimera, postanowiła wyruszyć naprzeciw swoim lękom i dowiedzieć się jak najwięcej o schorzeniu, które być może będzie jej udziałem. Carper obrazuje historię społecznych wyobrażeń związanych z chorobą, umiejętnie i zabawnie odwołując się do klasycznych filmów grozy jak „Frankenstein” z 1931 roku czy „Noc żywych trupów” George’a Romero z roku 1968.

Reżyserka rozmawia z licznymi ekspertami i przedstawia bezskuteczne poszukiwania leku na demencję, które ciągną się przez stulecia. Aby sprawdzić skuteczność kolejnych badań, Carper stawia siebie w sytuacji królika doświadczalnego kolejnych medycznych nowinek. Reżyserka zdaje w końcu relację z najnowszej tendencji w leczeniu choroby Alzheimera, która opiera się na zastosowaniu leków prewencyjnie – zanim jeszcze pacjenci zapadną na chorobę. Jak się okazuje, nie jest to jednak jest najskuteczniejsza metoda walki z chorobą.

Film niesie optymistyczne przesłanie: dziś odnotowuje się spadek zachorowań na Alzheimera, a niezwykle skutecznym środkiem zapobiegającym chorobie jest odpowiedni tryb życia. Jean Carper uzyskuje także odpowiedź na nurtujące ją pytania dotyczące jej zdrowia oraz tego, w jakim stopniu geny determinują zachorowalność na to schorzenie.

 O FILMIE: http://docsag.pl/pl/movies/potwor-w-twojej-glowie/?dist=warszawaDebata „Oswajamy Alzheimera” po filmie „Potwór w twojej głowie” reż. Jean Carper.

Starzenie się społeczeństw wiąże się z wyraźnym wzrostem liczy osób zmagających się z różnymi formami demencji, w tym z chorobą Alzheimera. Czy czeka nas globalna epidemia tego schorzenia, jak straszą media i środowiska naukowe? Dotychczas zainwestowano setki miliardów dolarów w badania, które nie doprowadziły do wynalezienia skutecznego leku na tę chorobę. Nie są również znane jej przyczyny. Dlaczego tak mało badań dotyczy profilaktyki, czynników związanych ze stylem życia, środowiskiem, które zapobiegają i minimalizują zachodzące wraz z wiekiem negatywne zmiany w mózgu? Po filmie porozmawiamy o tym, czego tak naprawdę się boimy. Czy geny przesądzają o chorobach demencyjnych? Co jest w naszych rękach, a co od nas nie zależy? Co możemy zrobić, aby opóźnić proces starzenia i zmian w mózgu? Porozmawiamy także o tym, jak wygląda codzienne życie z chorobą Alzheimera. Jak możemy przygotować się do wsparcia i organizacji opieki dla bliskimi nam osobami w rodzinie lub wśród przyjaciół?

 
W debacie udział wezmą:

- Monika Redzisz – fotografka
- Mirosława Wojciechowska – Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Małgorzata Musioł – Przystanek Alzheimer
- Marzena Jazowska – psycholog z Centrum Alzheimera
Debatę poprowadzi:
dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak – socjolog, zajmująca się procesami starzenia się społeczeństwa, wykładowca w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

Partnerzy debaty: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę, Przystanek Alzheimer
 
WYDARZENIE: https://www.facebook.com/events/211248452713974/

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.