- Jesteś tutaj:
- Strona główna
- » Szansa 50 plus
- » Wolne słowo
Przeczytaj także…
Wolne słowo

Jakie konsekwencje niosło za sobą zejście do podziemia literackiego?
W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego serdecznie zapraszamy na pokaz filmów dokumentalnych „Wolne słowo” i „Teatr dla wolności” w reżyserii Piotra Śliwowskiego.
Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia (środa) 2011 roku o godz. 17:00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie
Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem.
W filmie poświęconym teatrowi niezależnemu skupiliśmy się na opowieściach najważniejszych uczestników i organizatorów tego ruchu. Naszkicowaliśmy ówczesne środowisko teatralne i mechanizmy jego funkcjonowania. Opowiedzieliśmy historię nie tylko z perspektywy reżyserów i aktorów, ale także widzów, bo to oni w dużej mierze decydowali o tym, czy spektakl danego teatru można uznać za niezależny.
Osią narracyjną filmu dokumentalnego "Wolne Słowo" są wypowiedzi pisarzy, którzy publikowali poza cenzurą w czasach PRL, drukarzy, organizatorów niezależnego ruchu wydawniczego oraz czytelników. W filmie staramy się odpowiedzieć na pytanie czym był “drugi obieg”, w jakich okolicznościach narodziła się jego idea, jak wiele osób uczestniczyło w tym ruchu. Pytamy pisarzy, czym było dla nich publikowanie utworów w “drugim obiegu”, jakie treści sprawiały, że ich książki nie mogły ukazywać się oficjalnie. Jakie konsekwencje niosło za sobą zejście do podziemia literackiego? Dlaczego podjęli taką decyzję?.

