Zdrowie 50 plus

Dostosowując się do ciemności

Jeżeli jesteś po 50 roku życia, Twoje widzenie w ciemności prawdopodobnie nie jest już takie jak dawniej.

Zobacz jak można ograniczyć niebezpieczeństwa związane z gorszym widzeniem. Zgodnie z ustaleniami Amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa typowy pięćdziesięciolatek, w porównaniu do trzydziestolatka, potrzebuje dwa razy więcej światła, żeby widzieć w ciemności. Jednakże, niewiele osób zdaje sobie sprawę z dysfunkcji widzenia i w związku z tym ograniczeniem wprowadza niezbędne zmiany do swojego trybu życia. W słoneczną pogodę eksperci doradzają noszenie okularów oraz czapki/kapelusza z daszkiem. Jasne światło słoneczne może wybielić fotoreceptory, w wyniku czego, wydłużyć czas jaki potrzebny jest oczom na dostosowania się do ciemności. Normalnie pełna adaptacja do zaciemnienia zajmuje od 30 do 60 minut. Jednakże przebywanie na słońcu przez dwie lub trzy godziny może wydłużyć adaptację do kilku godzin.

Bezpieczeństwo na drodze, wypadki śmiertelne na drogach zdarzają się trzy razy częściej w nocy niż w dzień. Pomimo tego, że ruch uliczny jest wtedy mniejszy i tylko 20% kierowców decyduje się na jazdę po ciemku. Eksperci w swoich raportach podkreślają, że największą przyczyną zgonów w wypadkach na drodze, jest ciemność. Aż 90% reakcji kierowców zależy od widoczności.

Dlatego zanim wyjedziesz w nocy na drogę, zastosuj się do rad ekspertów:- upewnij się, że Twój pojazd jest sprawny. W szczególności sprawdź światła i hamulce.- dbaj o czystość przedniej szyby. Myj ją przynajmniej raz na tydzień od środka i od strony zewnętrznej. Upewnij się, że spryskiwacz jest sprawny i że pojemnik na płyn jest pełen. Wycieraczki również powinny być czyste i nieuszkodzone.- zwolnij i zwiększ dystans pomiędzy Tobą, a pojazdem z przodu.

W trakcie jazdy powinnaś być w stanie zatrzymać się na odcinku drogi oświetlonym przez Twoje przednie światła. - umyj reflektory. Nawet bardzo cienka warstwa brudu, ogranicza emisję światła do około 90%.- używaj świateł długich (światła drogowe) kiedy jest to tylko możliwe (zgodnie z przepisami ruchu drogowego, nie stwarzając zagrożenia dla innych pojazdów ). Światła długie mogą podwoić Twoją widoczność na drodze, jednakże pamiętaj o tym, że są niebezpieczne dla kierowcy nadjeżdżającego z naprzeciwka. Oślepienie światłami jest bardzo dużym zagrożeniem dla nocnych kierowców. Odzyskanie ostrości widzenia po oślepieniu reflektorami zajmuje, osobie młodej około 10 sekund. W przypadku osób 50+ czas reakcji jest dłuższy. Żeby poradzić sobie z oślepieniem:- spójrz ponad światło reflektorów, nie patrz bezpośrednio na nie, przyciemnij oświetlenie deski rozdzielczej i wskaźników. To wyeliminuje światło skierowane na Twoje oczy i przednią szybę.

Bezpieczeństwo w domu

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i domownikom, zamontuj nocne lampki na drodze, którą najczęściej pokonujesz w nocy. Takie „newralgiczne” punkty w domu to przedpokój, schody, łazienka. Lampki świecące całą noc, zabezpieczą Cię przed nieszczęśliwymi wypadkami.Jeżeli zamierzasz nocować w nowym, nieznanym miejscu dobrze jest wziąć z sobą przenośna nocną lampkę (np. taką którą można włożyć do kontaktu). Dbaj o to, aby w hollu i na schodach Twojego domu nie znajdowały się niepotrzebne przedmioty. Przyklej do podłoża luźno leżące dywaniki. Najważniejsza rada! Badaj wzrok! Twoje oczy powinny być badane przynajmniej raz w roku. I jeżeli masz kataraktę, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty!

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.