Babcia przed babcią

„Dzieci to goście, którzy pytają o drogę” / przysłowie indyjskie/

Zacznę od takiej anegdotki: tatuś zapowiada synkowi, że zaraz przyjdzie babcia. Synek pyta – która ? Ta w okularach czy ta, która przynosi prezenty ?

Kiedy wnuczek czy wnuczka mają przyjść na świat babcie i dziadkowie nie posiadają się z radości! I o ile dziadek już widzi siebie jak wnukowi pokazuje swoją kolekcję modeli samolotowych, wprowadza go w tajniki gry w szachy i dyskutuje o najnowszych markach samochodów, wnuczkę zaś uczy jeździć na łyżwach i czyta jej bajki o księżniczkach tak babcie odzyskują nagle wigor młodości i czują się jakby macierzyństwo znów stawało się ich udziałem! Rzucają się zatem do pomocy przy przewijaniu, karmieniu, kąpaniu co ponoć jest jednym z najszczęśliwszych zdarzeń w życiu człowieka – kąpanie niemowlęcia! Pomoc taka w pierwszych miesiącach życia dziecka gdy młoda matka oswaja się z macierzyństwem i wynikającymi stąd obowiązkami jest bardzo pomocna i bezcenna, ale z czasem zaczynają się problemy….

Bo oto zaczyna się współzawodnictwo babć ! Każda chce być tą kochającą najbardziej, dającą najbardziej skuteczne rady, umiejącą zająć się najlepiej maleństwem zgodnie ze swoim doświadczeniem, mądrością i intuicją. Z czasem zaczyna się nierówny podział ról…. Bo oto jedna właśnie uznała, że skoro jest matką córki to razem lepiej się komunikują, znają i łatwiej im dogadać się co do pielęgnacji i zabawy z dzieckiem, i że dzieci jej córki są jakby jej dziećmi, druga zaś, matka syna uważa , że są to dzieci jej syna, a więc tak samo jak własne!

A co mówią na ten temat naukowcy ? Wg Preceedings of the Royal Society babcie najbardziej kochają córkę swego syna. O tym decyduje DNA. Zdaniem naukowców z Cambridge Uniwersity babcie posiadają więcej wspólnych genów z córką swojego syna niż z innymi dziećmi w rodzinie. Babcię z córką syna łączy 31 % wspólnych genów, a z synem syna tylko 23 %. Wnuki po córce plasują się w środku stawki – mają ok. 25 % wspólnego DNA z babcią /dane z internetu/.

Naukowcy naukowcami, a życie życiem… Geny i DNA to jedno, a urocze maluchy to drugie i chęć obcowania z wnuczkami i wnukami jest jednym z najsilniejszych instynktów! Wnuki to przedłużenie naszego życia jeszcze o jedno pokolenie nie mówiąc o tym, że jest jakaś niesamowita łączność między tymi najstarszymi, a najmłodszymi. Edyta Stein tak to określiła : „ Człowiek z natury swej odczuwa sympatię do własnych dziadków, a niechęć do rodziców. Rodzice są za blisko, hamują człowieka, a człowiek chce być sam”.

Kiedy wnuki dorastają manipulacja z miłością zaczyna być coraz bardziej niebezpieczna… Zaczyna się przeciąganie na swoją stronę m.in. poprzez prezenty, obiecywanie kupienia czegoś czego rodzice nie chcą kupić, potajemne dawanie kieszonkowego i ukrywanie drobnych przewinień. I tak ta babcia, która „ ma okulary” i w związku z tym ciekawy wewnętrzny świat i mogłaby wiele dziecku opowiedzieć, zainteresować go czymś, odkryć w nim jego zdolności, podyskutować o nurtujących go sprawach jest „gorszą babcią” bo to co mogłaby w danej chwili dać w sferze ducha wydaje się niewymierne w porównaniu z wymiernymi korzyściami materialnymi.

Rodzi to niesnaski w rodzinie bo jak powiedzieć jednej babci, że jej postępowanie jest w sumie z krzywdą dla dziecka, a drugą pocieszyć, że też jest kochana i jej czas jeszcze nadejdzie… Wnuki bowiem dorastają, zaczynają same oceniać otaczający je świat, na swoich błędach uczą się systemu wartości, czasami długo to trwa…. Zdarza się, że babci już nie ma na świecie gdy nagle uświadamiają sobie, że to babcia przekazała im swoje talenty i zdolności, że przestrzegała przed czymś co ich spotkało bo kiedyś ją spotkało coś podobnego i że miłość nie tylko prezentami się mierzy….

Będą odszukiwać pamiątki po babci i dziadku, przypominać sobie ich powiedzonka
i zwyczaje aż sami staną się rodzicami, a ich rodzice dziadkami bo życie po spirali się toczy….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>