Katar i Konwencja

„Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę”.
Georg Christoph Lichtenberg /1742-1799/

Ostatni tydzień leżałam z wirusem w łóżku.

Zakryta po uszy kołdrą prowadziłam prywatne śledztwo niczym detektyw Rutkowski kiedy i gdzie ów bakteryjny lub wirusowy bandyta wcisnął się w mój nos i gardło.

Padało to na panią na koncercie w synagodze w ostatni dzień Warszawy Singera, która raz po raz siedząc ramię w ramię wycierała zaczerwieniony nos w jednorazowe chusteczki, i widać było, że to nie tylko ze wzruszenia piękną muzyką, to na przechodzącego ulicą młodzieńca, któremu kichnęło się nagle siarczyście prosto w moją uduchowioną twarz, to w zimne piweczko wypite w wyjątkowo upalne popołudnie na barce pod Mostem Poniatowskiego, ale o tym cicho sza, ten występek nie wchodzi w zakres dochodzenia…

Najgorsza była sobota 20 września br. bo tego dnia właśnie na warszawskim Ursynowie w Liceum przy ul. Hirszfelda 11 po wakacyjnej przerwie spotykały się SuperBabcie i SuperDziadkowie aby kontynuować dalszą swoją edukację w Szkole SuperBabci i SuperDziadka.

Z zazdrością myślałam o dalszych możliwościach opanowania smartfona i tabletu, co cierpliwie zapewne, tak jak poprzednim razem, tłumaczył pan Jakub Rudkiewicz, a także o zajęciach plastycznych z panią Martą Pędziaszczak, która realizując temat: „Malarskie eksperymenty” na pewno przekazała wiele ciekawych rzeczy. Kto był jego wygrana, kto nie mógł , tak jak ja, będzie musiał poczekać na następny raz.

Leżąc jednak na wybranym coraz to innym boku tuż obok łóżka postawiłam sobie radyjko aby muzyczka z niego płynąca lub głos spikera odciągał mnie od zakatarzonych i zakaszlanych myśli… I nagle głos spikera spowodował, że to co zaczął mówić wyrwało mnie do siadu prostego !

Bo oto poruszał temat , który wszystkie SuperBabcie i SuperDziadkowie, a już rodzice wszystkich milusińskich powinni znać jak pacierz i katechizm razem wzięte, a mianowicie obowiązująca już od 25 lat KONWENCJĘ O PRAWACH DZIECKA !

zatem warto zapoznać się z tematem…

Prekursor walki o prawa dziecka Janusz Korczak mawiał, że „ jak śmieje się dziecko śmieje się cały świat”…Potrzeby dzieci na całym świecie są takie same: miłość, opieka i uwaga dorosłych. I w Konwencji zostały właśnie spisane po prostu podstawowe prawa dzieci !

Konwencja o Prawach Dziecka została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku. Polska ratyfikowała Konwencję 7 lipca 1991 roku. Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak zwrócił się do Pani Ewy Kopacz, jeszcze jako Marszałka Sejmu, z propozycją podjęcia stosownej uchwały aby dzień 20 listopada był Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka.

Konwencja składa się z preambuły i 54 artykułów. Artykuł 1 mówi , że „dziecko oznacza każdą istotę ludzką w wieku poniżej 18 lat, chyba, że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka uzyska ono wcześniej pełnoletniość.

Katalog praw i wolności obejmuje prawa cywilne, socjalne, kulturalne, polityczne i niewielkie w zakresie ekonomii / dziecko powinno się uczyć, a nie pracować/ . A zatem wg Konwencji dziecko ma prawo do życia i rozwoju, wypowiedzi, życia bez przemocy i poniżania, wychowania w rodzinie, swobody myśli, sumienia i religii, stowarzyszania się, informacji.

Jak okazuje się najbardziej łamane jest prawo dziecka do prywatności . Coraz gorzej jest także ze zdrowiem dzieci – nadmiar słodyczy i niewłaściwego odżywiana , braku medycyny szkolnej powoduje opóźnione wykrywanie próchnicy zębów, przybywa małych pacjentów w szpitalach onkologicznych. Zapracowani rodzice mają coraz mniej dla czasu dla dzieci, stąd nerwice i depresje, a nawet próby samobójcze.

Leży u mnie na biurku książka dla dzieci i młodzieży, która ukazała się niedawno pt: „Zgniłobrody i Luneta Przeznaczenia” autorstwa Rafała Witka, która idealnie wpasowuje się w powyższy temat albowiem autor poprzez ciekawą fabułę pełną przygód w tropieniu pewnego groźnego pirata przybliża dzieciom właśnie prawa Konwencji i uświadamia im, że nie są pozostawione same sobie i mają prawo za sobą ! Bardzo polecam tę lekturę młodym czytelnikom, którą sama przeczytałam z największą ciekawością…

Natomiast dorośli chcący się zapoznać z całością Konwencji o Prawach Dziecka wystarczy, że wystukają w googlach „Konwencja o Prawach Dziecka”, a odszukają nie tylko akt prawny, ale także wiele innych ciekawych rzeczy z nią związanych.

I tak katar i kaszel naprowadził mnie na temat, który wart jest obowiązkowego poznania i stosowania jego zasad. A zatem dusza przezwyciężyła ciało oddając się miast tropieniu zarazków o wiele bardziej wzniosłemu celowi.

I sprawdziło się powiedzenie Lwa Tołstoja / 1828-1910/ :
„I w ciężkiej chorobie tkwi dobro. Kiedy ciało słabnie silniej czuje się duszę”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>