Kto czyta, nie błądzi

„Czytanie czyni człowieka pełnym, rozmyślanie
głębokim, a rozmowa otwartym.”
Benjamin Franklin / 1706-1790/

Zbliżają się wakacje, a to jest zawsze okres kiedy chce się czytać.

Czytanie co prawda powinno być codziennym nawykiem w różnym natężeniu oczywiście, zależnie od sytuacji, możliwości, wolnego czasu, dostępu do książki zarówno bibliotecznej jak i kupionej z własnych, często niezbyt zasobnych, funduszy.

Jednak wakacyjne czytanie to jeszcze coś innego… To forma szczególnej przyjemności bo połączona z wolnym czasem, zmianą miejsca pobytu, kiedy choć na paręnaście dni przenosimy się w morski, górski, leśny, lub pełen jezior, krajobraz, sycimy się jego widokiem, zapachem, wszystko nam się podoba i do tego jeszcze … dobra książka !

Na wybór lektur nie możemy narzekać ! Księgarnie aż uginają się od coraz to nowych tytułów i naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie. Niemniej jednak pewien kierunkowskaz zawsze jest cenną rzeczą…

I właśnie uczestnicy Szkoły SuperBabci i SuperDziadka na warszawskim Ursynowie 7 czerwca mogli z niego skorzystać bowiem doradzała i prezentowała poszczególne pozycje godne zauważenia realizując temat „ Książki na wakacje – co czytać ?” Katarzyna Wejss z Biblioteki – Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Nugat 4, a zatem osoba w tym względzie jak najbardziej kompetentna i z nowościami na czasie.

Lista tytułów, na które warto zwrócić uwagę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych jest bardzo długa, nie sposób wszystkich tu wymienić, ale może zwrócę uwagę na te, które mnie akurat najbardziej zainteresowały…

Dla dzieci Wydawnictwo Zakamarki, które od 6 lat wydaje książki dla dzieci najlepszych szwedzkich autorów i ilustratorów przygotowało tytułów co niemiara. Jest tu seria o Albercie Albertsonie Gunilla Bergstroma, są wierszowane przygody Cynamona i Trusi dla młodszych i ”Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego” oraz „Mój przyjaciel Szejk w Stureby” dla starszych Ulfa Starka. Oczywiście książki Astrid Lindgren to już klasyka literatury dla dzieci z „ Pippi Pończoszanką” na czele … jest „Mama Mu” Jujji Wieslander i Tomasa Wieslandera, o nietuzinkowej parze przyjaciół. Jest seria „Dzieci filozofują” Oscara Brenifiera odpowiadająca na wiele pytań m.in. dlaczego ludzie umierają ? Jest „Mrówkojad i orzesznica” Lotta Olssona – jak podróżować nie ruszając się z domu ? Jest „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widemarka, zawierające takie m.in. tytuły: „ Tajemnica szkoły”, „Tajemnica kina”, „Tajemnica pociągu”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica szpitala” itp.

Wydawnictwo zaczęło również publikować książki tłumaczone z języka francuskiego i tutaj przebojem jest słoń Pomelo – filozofujący słoń ogrodowy…

Z otrzymanego katalogu tego wydawnictwa na pewno każdy coś dla swoich milusińskich wybierze, natomiast mnie zawsze najbardziej interesuje rodzima twórczość stąd dla młodszych dzieci zanotowałam „Sny i tobołki pana Pierdziołki”- praca zbiorowa, która szczególnie rozbawia dzieci bo są tam rymowanki, powtarzanki, wyliczanki i słówka… no, no, które tak normalnie nie uchodzą na sucho…

Natomiast dla starszych dzieci zanotowałam sobie następujące tytuły: Anna Czerwińska-Rydel „ Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie”, która opisuje pasjonującą historię rodziny Wedlów i powstania słynnej, istniejącej do dziś fabryki słodyczy… Następna pozycja też tej autorki wspólnie z Pawłem Rydlem „Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim”- dla dzieci i młodzieży, dla tych, którzy już zetknęli się z genialnym kompozytorem i tych którzy dopiero będą mieli okazję go poznać.. ”Pasażer nie z tej ziemi. Podróż z Kornelem Makuszyńskim” / 1884-1953/, Kaliny Jerzykowskiej. Kogo jak kogo, ale Kornela Makuszyńskiego powinny znać i dzieci i dorośli, a jak nie to kozy kuć do Pacanowa ! „Wojna na pięknym brzegu” Andrzeja Grabowskiego – o matce autora, Krysi, która ma 10 lat kiedy wybucha wojna…Średnia młodzież może sięgnąć po „Złodziejkę książek” Markusa Zusaka i także wejść w atmosferę II wojny światowej.

Natomiast dorośli mają już całą paletę nowości wedle zainteresowań. Będą tu bardzo poczytne książki Sławomira Kopra, który śledzi losy elit przedwojennych i powojennych , a tutaj akurat tych drugich jak „Gwiazdy kina PRL”, „Sławne pary PRL”, „Skandaliści PRL” czy „Życie towarzyskie elit PRL”. Jest nowa książka Moniki Jaruzelskiej „Rodzina”, Katarzyna Grochola oferuje „Zagubione niebo”, Marek Niedźwiecki „Radiotę”, Elżbieta Baniewicz „Annę Dymną”.

Z autorów zagranicznych wartych przeczytania to np. Nicolas Sparks „ Najdłuższa podróż”, Bridget Jones „Szalejąc za facetem”, Jo Nesbo „Syn”, Charlotte Link „Ciernista róża”….

Jak zaznaczyłam na początku nie da się wymienić wszystkich pozycji, ale kierunkowskaz został ustawiony i skierowany w stronę, która zawsze zaoferuje coś najwartościowszego czy to z nowości czy z klasyki – książkę !

Jedna myśl nt. „Kto czyta, nie błądzi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>