Rozrywka 50 plus

O ojcach i synach

w środę, 13 marca o godzinie 11.00, Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów na pokaz nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego O ojcach i synach w reżyserii Talala Derkiego.

O ojcach i synach to nominowany do Oscara zdobywca Złotego Rogu na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym za najlepszy dokument oraz zwycięzca kilkunastu innych prestiżowych nagród na całym świecie. Pochodzący z Syrii reżyser Talal Derki rysuje w filmie O ojcach i synach psychologiczny portret kogoś, kto stał się islamskim ekstremistą. Głównym bohaterem swojego filmu czyni należącego do syryjskiej siatki Al Kaidy Abu Osamę - dżihadystę specjalizującego się w podkładaniu min i samochodowych zamachach bombowych.  
 
Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. W każdą środę w godzinach przedpołudniowych Kino Pod Baranami prezentuje wybraną premierę, która poprzedzona jest prelekcją. Po seansie odbywa się dyskusja na temat filmu. Na uczestników czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek. Gospodynią spotkań jest pani redaktor Maria Malatyńska.
 
BILETY: 15 zł
 
O FILMIE:
 
O OJCACH I SYNACH | KINDER DES KALIFATS
reż. Talal Derki, Niemcy/USA/Syria/Liban/Holandia/Katar 2017, 99'
 
Oscary 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu
Film Independent Spirit Awards 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego dokumentu
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego europejskiego dokumentu
Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego w Madrycie 2018: Wyróżnienie
MFF w Monachium 2018: Fritz-Gerlich-Preis
MFF Sundance 2018: Nagroda Jury dla najlepszego dokumentu
Krakowski Festiwal Filmowy 2018: Złoty Róg dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego (Talal Derki), Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI
 
Jak wygląda z bliska życie dżihadystów? Po filmie Powrót do Homs, który pokazywał radykalizację buntu przeciwko dyktaturze al-Assada, reżyser Talal Derki ponownie odwiedził rodzinny kraj. Udało mu się zdobyć zaufanie rodziny islamskiego fundamentalisty, z którą spędził ponad dwa lata, filmując domową codzienność i walkę z wrogiem. W cieniu toczącej się wojny dorasta najmłodsze pokolenie bojowników dżihadu – pozbawione dzieciństwa, poddawane praniu mózgów i morderczym treningom.
 
KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl
 

 


Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.