Rynek 50 plus

#akcjarozmowa – start!

Redakcja Księgi Życia, wydawnictwa zajmującego się utrwalaniem rodzinnych opowieści w postaci autobiografii, zaprasza do wzięcia udziału w kampanii społecznej #akcjarozmowa
 
Inicjatorzy projektu chcą zwrócić uwagę na potrzeby osób starszych. Zachęcają do podarowania seniorom tego, czego tak często im brakuje – obecności innych ludzi, bliskości i rozmowy. Pretekstem do spotkania może być zbliżający się Dzień Babci i Dziadka.

Impulsem do zorganizowania #akcjarozmowa był problem, na jaki zwróciła uwagę jesienią 2019 roku, brytyjska marka słodyczy Cadbury. Z badań przeprowadzonych na jej zlecenie wynikało, że aż 225 tys. brytyjskich seniorów spędza nawet tydzień bez kontaktu z drugim człowiekiem. Odpowiedzią na te zatrważające wyniki była kampania „Podaruj słowa”.  Firma usunęła z opakowań swoich czekolad wszystkie napisy i grafiki, a część dochodu ze sprzedaży słodyczy przeznaczyła na rzecz organizacji pracującej z osobami starszymi. Wszystkich klientów zachęcała – zgodnie z przewodnim hasłem kampanii – do „podarowania słów” seniorom, czyli wsparcia ich zwykłą, codzienną rozmową.

Także w Polsce samotność osób starszych staje się coraz większym problemem. Coraz szybsze tempo życia, ograniczenie ról społecznych wyklucza osoby 65+ z wielu obszarów aktywności. W naszym kraju aż 3 na 10 osób w wieku 80+ nie spotyka się z bliskimi, nie wychodzi z domu.  Co więcej, 1 na 10 osób nie jest przez nikogo odwiedzana. Poczucie osamotnienia, izolacji społecznej może prowadzić do depresji.

Do projektu #akcjarozmowa może włączyć się każdy. Zachęcamy internautów do poświęcenia czasu swoim Babciom i Dziadkom, zamieszczania na profilach w swoich social mediach (Facebook, Instagram) zdjęć z tych spotkań oraz oznaczanie ich hasztagiem #akcjarozmowa. Naszą akcję wsparły znane i lubiane postacie publiczne – dziennikarka i prowadząca „Dzień dobry TVN” Anna Kalczyńska oraz jedna z najpopularniejszych polskich aktorek Anna Dereszowska.
www.instagram.com/annakalczynskam/
www.instagram.com/dereszowska/

Wierzymy w pozytywną moc rozmowy! Podobno nawet 10 minut pogawędki z bliską osobą dodaje energii i nastraja optymistycznie na cały dzień. Z okazji zbliżających się Świąt Babci i Dziadka podarujmy więc rozmowę seniorom i sobie samym.
www.ksiegazycia.eu/
www.instagram.com/ksiegazycia.eu/
www.facebook.com/ksiegazycia.eu

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

 • Tesss 27/01/2020, 11:22

  Niestety , ale cały świat kręci się między młodymi ludźmi . Nikt nie myśli o tych dojrzałych czy starszych , a to dlatego że najprościej na tych młodych się zarabia ! Nie oszukujmy się ale pieniądz rządzi światem , media prężą się aby promować pseudo dobrobyt , modę , styl i wszystko co kosztuje . A najłatwiej robi się to od początku czyli zaczynając od dzieci że muszą mieć to co najlepsze ...i machina się rozpędza ! A tu z wiekiem dostrzegamy że to nie tędy droga ten „dziki pęd” , rezygnujemy z wielu niepotrzebnych i bzdurnych rzeczy , po prostu otwierają się oczy na to zakłamanie i wychodzi na to że nie jesteśmy atrakcyjnym konsumentem dla reklam itd .
  Tak po krótce to wygląda ludzie z wiekiem stają się mało podatni na sugestie marketingowe bo potrafią „samodzielnie myśleć „
  A szkoda że nikt o nich nie myśli w sposób racjonalny że mają wiedzę i doświadczenie że to ludzie wartościowi których można i należało by się docenić .

 • Zofia 23/01/2020, 12:42

  Okazuje się, że obecnie najrentowniejszą inwestycją jest inwestycja we wspomienia, czyli pozytywną
  międzypokoleniową moc rozmowy ...