Rynek 50 plus

BÓL I BLASK (reż. Pedro Almodóvar)

inauguracja nowego sezonu pokazów dla seniorów
środa, 4 września 2019, godz. 11.00
Kino Pod Baranami
 
Kino Pod Baranami zaprasza na inaugurację nowego sezonu Dojrzałego Kina - środowych spotkań filmowych adresowanych do dojrzałej widowni. Na ekranie najnowsze dzieło mistrza hiszpańskiego kina, Pedro Almodóvara: Ból i blask z nagrodzonym w Cannes Antonio Banderasem.

Pierwsze dni września oznaczają nie tylko powrót do szkolnych ławek - to także czas, gdy w Kinie Pod Baranami na powrót ruszają znane i lubiane cykle filmowe, na czele z Dojrzałym Kinem. Te organizowane od lat pokazy premierowych filmów z bieżącego repertuaru  adresowane do dojrzałej widowni, cieszą się niesłabnącą popularnością i na stałe wpisały się już do programu krakowskiego kina. Dojrzałe Kino to nie tylko seans filmowy - to także okazja do spotkania przy kawie, herbacie i ciasteczkach, dyskusji na temat zobaczonego tytułu oraz podzielenia się swoimi przemyśleniami na wspólnym blogu: www.dojrzalekino.pl. Gospodynią Dojrzałego Kina jest pani Redaktor Maria Malatyńska.

Podczas pierwszego, wrześniowego pokazu, na ekranie zagości najnowszy film słynnego Hiszpana, Pedro Almodóvara Ból i blask. To autobiograficzna opowieść o wybitnym reżyserze (w tej roli nagrodzony na Festiwalu w Cannes Antonio Banderas), który spogląda wstecz na swoje życie i twórczość. W obsadzie filmu znalazła się także wspaniała Penelope Cruz (Wszyscy wiedzą, Kochając Pabla, nienawidząc Escobara) oraz Leonardo Sbaraglia (Dzikie historie) i Asier Etxeandia (Przerwane objęcia, Mama).

BILETY dla seniorów: 15 zł

O FILMIE:

BÓL I BLASK | DOLOR Y GLORIA
reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2019, 113’

MFF w Cannes: Złota Palma dla najlepszego aktora (Antonio Banderas)
MFF w Toronto: nominacja - Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne'
 
Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?
 
Ból i blask to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę Osiem i pół Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość  z poczuciem humoru. Twórca Wszystko o mojej matce i Porozmawiaj z nią opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. Ból i blask to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz – przede wszystkim – z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes.
 
KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl


Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.