Rynek 50 plus

Obroń się tolerancją

Zdarza się, że tak postępujemy
Jesteśmy zbyt wrażliwi. Reagujemy cierpieniem, skargą, płaczem. Choć wszelkie skrajności tak nadwrażliwość jak i obojętność są niewłaściwe i szkodliwe dla nas. Powinniśmy być na tyle zdystansowani, by nie cierpieć z byle powodu I na tyle empatyczni, by zdawać sobie sprawę jakie reakcje wzbudzamy w innych. Najczęściej mają one bezpośredni związek z naszymi uczuciami i użytymi przez nas słowami. Często jednak najbardziej przeczuleni na krytykę są ci, którzy ostro i bez skrupułów oceniają innych. Brak tolerancji sprawia, że czujemy się zniecierpliwieni, co niszczy nasz dobry humor, przyjazną atmosferę, niszczy a przynajmniej niepotrzebnie testuje nasze związki.

Wykończ wroga
To my stwarzamy sobie wrogów i przyjaciół. Największymi wrogami nie są jednak inni, nie są problemy, ani nawet godzące w nas niesprawiedliwe opinie ale nasze własne słabości. Skończenie z własnym ego oznacza skończenie z gniewem a to z kolei niweluje wszystkie jego zewnętrzne skutki. Gdy ponad wszystko stawiam swoje „ja" nie ma mowy o tolerancji, bo zawsze będę kontra i przeciw. Wroga zastąpmy przyjacielem, bo nic nie jest nam straszne gdy mamy przy sobie prawdziwego przyjaciela. Uczyńmy nim tolerancję. Ona pomoże nam we wszystkich przeciwnościach. Przydadzą się też dwie rzadkie i przez to bezcenne cechy: bezinteresowność i uczciwość. Jeśli żyję nie katując się gonitwą za spełnianiem swych kolejnych zachcianek ale zabezpieczając to co naprawdę jest mi niezbędne, wtedy pozostaję otwarta na potrzeby innych i zawsze mam wystarczająco dużo, by się podzielić. Równie korzystne jest gdy moja roszczeniowa postawa: Niech wreszcie ktoś mnie zrozumie zmienia się na postawę: Postaram się zrozumieć a może nawet bardziej zdecydowaną:. Zrozumiem.

Przystopuj
Wielu ludzi jest tak niecierpliwych, że nie tylko nie są w stanie zrozumieć innych ale nawet samych siebie. Żałują na to czasu a niewyjaśnione nieporozumienia rosną. Dajmy sobie szansę. Poświęćmy sobie czas aby się nawzajem wysłuchać a potem jeszcze więcej czasu i uwagi aby się móc zrozumieć. W ten sposób powiększam swój wewnętrzny potencjał. Rośnie moja cierpliwość, spokój i dojrzałość. Bo tolerancja nie oznacza umierania, bolesnej rezygnacji lecz godne zachowanie w trudnych sytuacjach. Oznacza odpowiednią reakcję, pełną zrozumienia, troski i współczucia. Okazanie się dobrą wolą, zdecydowaniem i gotowością współpracy. Właściwą reakcję i umiejętność znalezienia najwłaściwszego rozwiązania. Gdy ludzie zobaczą że jesteś stabilny i z jaką pewnością rozwiązujesz problemy, zaufają Ci. Jednak zaufają Ci w pełni dopiero wtedy, kiedy ty pierwszy im zaufasz. Dzięki takim doświadczeniom rozwijamy swą prawdziwą mądrość. Poznajemy swą wewnętrzną wartość, której nie jest w stanie umniejszyć żadna krytyka ani zwielokrotnić żadna pochwała.

Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie
Kiedyś pewna mała dziewczynka opalała się na tarasie. Z siłą właściwą tylko dzieciom wierzyła, że cały świat należy do niej i wszystko jest na jej usługi. Była już pora na to aby słońce schowało się za topolę, ale ona pomyślała że to topola zabiera jej słońce. Postanowiła ją unicestwić siłą swoich myśli. W efekcie topola do dziś stoi tam gdzie stała a dorosła już kobieta boryka się z katarem siennym. Uznała jedną topolę za wroga a jej organizm reaguje obronnie na wszystkie topole świata. To my segmentujemy rzeczywistość a potem próbujemy ułożyć z tego całość. Eliminujemy kolejne puzzle, ponieważ nam się nie podobają a potem dziwimy się, że układanka nam nie wychodzi. Wszystko jest potrzebne i celowe, i per saldo (choć czasem tak trudno nam w to uwierzyć) dobre i korzystne. Nie wyrzucajmy na śmietnik ani jednego elementu, nie rezygnujmy z nikogo choć może nam nie pasować, bo bez niego nie powstanie całość. Jedność świata składa się z różnorodności istnień.
 Satya

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.