Rynek 50 plus

Przygotuj swój rower

Wiosna za pasem? Przygotuj swój rower na nowe wyzwania
Gdy robi się ciepło, coraz częściej myślisz o spędzaniu czasu na wolnym powietrzu. Przyroda, która powoli budzi się do życia, poprawia przecież nastrój i skłania do długich wycieczek. Ograniczając siedzenie w domu, gdy za oknem świeci słońce, warto też przypomnieć sobie o ulubionym towarzyszu długich wypraw, porzuconym na czas zimowych mrozów – rowerze. Jednak, aby móc wyruszyć na ekscytującą przejażdżkę po lesie czy parku, najpierw trzeba dokonać dokładnego przeglądu jednośladu, by zagwarantować sobie bezpieczeństwo na trasie.

Na początek wstępne czyszczenie


Przed wnikliwym sprawdzeniem stanu pojazdu najlepiej pozbyć się brudu, by wszystko było lepiej widać. Wbrew pozorom, to nic trudnego i bez wątpienia świetnie poradzisz sobie sama. Tak naprawdę do czyszczenia wystarczą ci zwykłe gąbki, możliwie miękkie szczoteczki, które pozwolą na dotarcie do wyjątkowo trudno dostępnych miejsc oraz płyn do mycia naczyń, stanowiący przecież wyposażenie każdego gospodarstwa domowego. Oczywiście, istnieje też możliwość zakupienia specjalnego środka do czyszczenia, ale to wiąże się już z większymi kosztami. Jeśli planujesz dokonywanie systematycznych przeglądów (na przykład co roku na wiosnę), pomyśl o profesjonalnych szczotkach, znajdujących się w ofercie sklepów z rowerami. Dzięki swoim charakterystycznym kształtom na pewno usprawnią prace przy pojeździe.

Przy czyszczeniu dobrze jest skorzystać ze strumienia bieżącej wody z węża, zwłaszcza gdy ma się przy domu ogródek. Jeśli natomiast trzymasz rower w mieszkaniu, warto skorzystać z wanny lub prysznica. Gdyby twoje dwa kółka były pokryte grubą warstwą błota, po polaniu wodą, pozostaw je do wyschnięcia. Wówczas zaschnięta substancja rozmięknie i odpadnie. Pod żadnym pozorem nie używaj do mycia jednośladu urządzeń wysokociśnieniowych, zwanych też karcherami, gdyż to może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Przechodzimy do układu napędowego

Układ napędowy to podstawa każdego roweru. Składają się na niego: zębatki, łańcuch i przerzutki. Na wstępie należy przede wszystkim sprawdzić, czy łańcuch nie uległ przesadnemu wyciągnięciu, czyli innymi słowy, czy jest jeszcze zdatny do użytku. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłaś, warto poprosić o pomoc męża, przyjaciela lub sąsiada, który też przygotowuje pojazd na nowy sezon.

Łańcuch należy wyczyścić i nasmarować. Można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiej będzie ci to zrobić nie zdejmując go z roweru. Usuniesz wówczas brud przy pomocy szczoteczki do zębów, skupiając się głównie na zanieczyszczeniach, zbierających się w wewnętrznej części ogniw. Szybciej będzie zdjąć łańcuch i włożyć chociażby do plastikowej butelki, by następnie zalać go nieszkodzącym środowisku rozpuszczalnikiem na bazie cytrusów. Potem potrząsać, kilkakrotnie wylewając zawartość i napełniając zbiornik od nowa aż do zlikwidowania wszelkich zanieczyszczeń. Niektórzy usuwają brud partiami, najpierw zdejmując łańcuch z przodu, a później z tyłu roweru.

Kolejnym ważnym krokiem będzie wspominane już wcześniej smarowanie układu napędowego. Gdy brakuje ci doświadczenia, lepiej zajmij się wyłącznie łańcuchem i przerzutkami, a resztę, by nic nie uszkodzić, pozostaw wykwalifikowanemu serwisowi rowerowemu. Nigdy nie używaj niczego innego poza specjalistycznym środkiem natłuszczającym. Smar nakładaj oszczędnie, po kropelce na ogniwo, a nadmiar wytrzyj szmatką.

Na koniec sprawdź, czy rower jest bezpieczny


Po czyszczeniu i smarowaniu, oceń koniecznie stan swojego jednośladu. Pamiętaj, że jeśli opony będą źle napompowane, łatwiej ulegną przebiciu chociażby przy najechaniu na krawężnik. Gdyby po napuszczeniu powietrza spadało ciśnienie, trzeba bezzwłocznie wymienić dętkę lub nawet całe koło. Zwróć też uwagę na wszelkie możliwe luzy – sprawdź przewody hamulcowe, a w razie potrzeby poproś znajomego mężczyznę o dokręcenie kierownicy czy pedałów. Miej świadomość, że od tego, jak przygotujesz rower na najbliższe wyprawy będzie zależało twoje bezpieczeństwo.

Konsultacja: http://portal.bikeworld.pl/

Zdjęcie z prywatnego albumu

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.