Rynek 50 plus

Rozwój cyfryzacji zdrowia w rękach Polek


Polki są bardziej otwarte na cyfryzację zdrowia i chętniej korzystają z dostępnych e-rozwiązań niż mężczyźni

Jak wynika z raportu „Cyfrowe zdrowie Polek. Co digitalizacja usług medycznych zmieni w praktyce zdrowia Polek?”, przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter w ramach projektu „Zdrowa ONA,” kobiety są pozytywnie nastawione do rozwoju e-medycyny, ale nie są jeszcze gotowe, aby przejść na całkowitą samoopiekę zdrowotną. Wyzwaniem nadal pozostaje profilaktyka zdrowia.

Cyfryzacja usług medycznych w Polsce jest na początkowym etapie rozwoju, ale pandemia COVID-19 przyspieszyła zainteresowanie Polaków e-medycyną i stała się poniekąd akceleratorem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia cyfrowe rozwiązania, m.in. Internetowe Konto Pacjenta, e-recepty czy e-zwolnienia, pozwoliły na zdalne udzielanie świadczeń, co okazało się niezbędne podczas pierwszych fal pandemii. Równocześnie statystyki wskazują na zdecydowany udział kobiet w korzystaniu z wdrażanych rozwiązań technologicznych. Warto chociażby wspomnieć Internetowe Konto Pacjent, gdzie łączna liczba aktywnych użytkowników to obecnie ponad 12 mln osób, z czego 52% to kobiety. To Polki również częściej korzystają z e-recept (58,92%) i e-skierowań (57%). Są również bardziej świadome zdrowotne, o czym świadczy chociażby fakt, że to one dotychczas zdecydowanie częściej decydowały się na wypełnienie Ankiety 40+ - 61,29% do 38,71% w przypadku mężczyzn.

Z raportu „Cyfrowe zdrowie Polek. Co digitalizacja usług medycznych zmieni w praktyce zdrowia Polek?” przygotowanego przez infuture.institute w ramach projektu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter Polska wynika, że Polki, które w czasie pandemii skorzystały z teleporad lekarskich szybko się do nich przekonały i deklarują, że zamierzają z nich nadal korzystać. Kobiety wskazują, że są to nowoczesne, wygodne rozwiązania, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas, ale również mogą ułatwić dostęp do badań profilaktycznych i decyzję o ich zrobieniu. Prawie połowa Polek jest też pozytywnie nastawiona do rozwoju e-medycyny i takich rozwiązań jak e-recepta, e-zwolnienie, teleporada, e-wizyta. Niestety w czasie pandemii nie wszystkie pacjentki były zadowolone z jakości konsultacji telefonicznych. 1/3 kobiet, które wzięły udział w badaniu ankietowym zrealizowanym w ramach akcji „(z)Badaj się w kobiecym interesie”, przyznała, że w związku e-wizytą i teleporadą odczuwa negatywne emocje, takie jak: rozczarowanie, niechęć, złość i frustrację. Są one w dużej mierze powiązane ze strachem przed błędną lub/i niedokładną diagnozą. Polki potwierdziły również, że nie są gotowe przejść na w pełni cyfrową formę kontaktu z lekarzem. Obawiają się odczłowieczenia całego procesu poprzez brak bezpośredniego kontaktu z lekarzem/personelem medycznym.

Kobiety są bardzo świadome konieczności i nieuchronności wprowadzenia nowych technologii w ochronie zdrowia. Warto pokazywać korzyści, które płyną z e-zdrowia, ponieważ panie, które udało się przekonać, często zostają ambasadorkami tych rozwiązań. Chcemy rozwijać ten potencjał, który pozwala wdrażać cyfrowe rozwiązania poprawiające jakość usług zdrowotnych – podkreśla Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Cyfrowa profilaktyka – czy to możliwe?
Aktualnie już nawet co piąta Polka byłaby skłonna skorzystać z narzędzi do samodiagnozy. W ramach prowadzonego badania kobiety bardzo entuzjastycznie oceniły m.in. urządzenie do samobadania piersi. Jednak 55% Polek bałaby się, że nie będzie w stanie poprawnie obsłużyć narzędzi do samodiagnozy, 28% twierdzi, że nie ufa takim narzędziom i tyle samo respondentek deklaruje, że nie wiedziałoby, co zrobić dalej z tak uzyskanymi wynikami. Do wykonania określonych badań profilaktycznych samodzielnie mogłaby skłonić Polki prosta obsługa i bardzo jasna instrukcja.

Aktualnie Polki są gotowe na cyfryzację takich obszarów terapeutycznych jak diabetologia czy alergologia, ale aż 75% kobiet deklaruje, że nie zdecydowałaby się na samodzielne wykonywanie badań profilaktycznych i ich konsultacji online z lekarzem ginekologiem.

Pierwszym krokiem do oddania profilaktyki pacjentkom powinna być szeroka edukacja o roli, kontroli i samokontroli zdrowotnej. Przy rozwijaniu digitalizacji nie możemy również zapomnieć o osobach wykluczonych cyfrowo, seniorach, osobach niepełnosprawnych, czy bez dostępu do internetu – ostrzega dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Raport „Cyfrowe zdrowie Polek. Co digitalizacja usług medycznych zmieni w praktyce zdrowia Polek?” został opracowany przez Infuture.Institute w ramach projektu Zdrowa ONA, a jego inicjatorem jest firma Gedeon Richter Polska.

„Zdrowa ONA” to internetowy HUB przystępnie podanej wiedzy medycznej i porad dotyczących dbania o kobiece zdrowie. Kontent zbudowany jest w oparciu o rzetelne artykuły z różnych obszarów – od alergologii, przez kardiologię, po urologię – można znaleźć po adresem www.zdrowa-ona.pl. Materiały zamieszczone na portalu tworzone są we współpracy ze specjalistami oraz towarzystwami naukowymi, takimi jak m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej czy Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. Kluczową rolą Zdrowa ONA jest uwrażliwienie Polek na pozyskiwanie informacji o zdrowiu z rzetelnych źródeł. Ważnym elementem jest kalendarz badań profilaktycznych i szczepień dla kobiet opracowany we współpracy z towarzystwami naukowymi. Na portalu nie brakuje także wywiadów z cenionymi i doświadczonymi specjalistami medycyny oraz ekspertami z całej Polski, którzy w przystępny sposób przybliżają aktualne i ważne tematy związane ze zdrowiem współczesnej kobiety.

„Zdrowa ONA” to ogólnodostępny portal stworzony przez firmę Gedeon Richter Polska, która od lat angażuje się w działania mające na celu zwiększanie świadomości na temat kobiecego zdrowia oraz poprawy jakości ich życia.Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.