Rynek 50 plus

Tesla głaszcze kota...

Być  może pogoda w jaką rodzi się człowiek ma potem wpływ na całe jego życie.

Urodzeni kiedy panuje lato i piękna słoneczna pogoda całe życie są ciepli i pełni wewnętrznego słońca. Urodzeni zimą w czasie śnieżycy czują wciąż  chłód pierwszego oddechu i częściej nastrajają się pesymistycznie.  Kiedy jest złota jesień i liście opadają z drzew  urodzeni w tym czasie są melancholikami, łagodnie patrzącymi na świat. A urodzeni w czasie burzy z piorunami?  Wtedy rodzą się geniusze!

            Jest to moja osobista teoria, ale  jeśli chodzi o tą ostatnią to narodziny Nikoli Tesli co prawda w lipcu, ale za to wśród potężnej burzy z piorunami w tym przypadku akurat by się sprawdziła.

         Genialny serbski wynalazca, pionier badań prądu przemiennego - opracował wielofazowy system prądu zmiennego składający się z 3 systemów – jednofazowego, dwufazowego, trójfazowego. Doprowadził po długiej walce z Edisonem, bezwzględnym przedsiębiorcą uzurpującym sobie pierwszeństwo do wynalazku  żarówki,  do perfekcji jej działanie. Wiele  jego projektów odkrywanych obecnie raz po raz łącznie już wtedy z projektem … telefonu komórkowego  potwierdza  jego geniusz  na miarę Leonarda da Vinci.

     Urodził się  9 lipca 1856 roku w Smilijan, o północy,  właśnie wśród  szalejącej burzy stąd  był „dzieckiem burzy”, a matka  mówiła o nim, że jest „dzieckiem światła”. Miał brata Dane, który był również bardzo uzdolniony, ale w wieku 12 lat zginął tragicznie co odcisnęło ogromne piętno na jego życiu.  Jego pierwsze spotkanie z elektrycznością, która potem stała się jedynym celem jego życia – nigdy nie założył rodziny, wszystkie pieniądze  przeznaczał na kolejne laboratoria, w których eksperymentował czasami w bardzo niebezpieczny sposób aby dojść prawdy o jej działaniu
zaczęło się w dzieciństwie od kota Macaka! Był to jego najlepszy przyjaciel, którego głaskał raz po raz i wtedy zauważył,  ze  głaszcząc go z jego futerka lecą iskry! Zaczęło go to zastanawiać i był to pierwszy impuls zainteresowania się elektrycznością... Zastanawiał się też już wtedy nad skonstruowaniem … samolotu więc wdrapał się na dach domu i z parasola ojca chciał sfrunąć w dół – eksperyment skończył się upadkiem, ale na szczęście nic mu się nie stało.

       Potem jako wielki wynalazca, którego kariera rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych, co nie szczędziło mu tak zwanych „kłód pod nogi” z czym zawsze ludzie wybitni muszą się zmagać – zazdrość i zawiść  w tym przypadku właśnie owego Edisona napsuła mu dużo krwi i raz po raz rujnowała finansowo miał cechy bardzo ludzkie. Dokarmiał gołębie,  zajmował się chorymi. Ale miał też swoje dziwactwa – nie cierpiał...włosów – raz będąc na bardzo prestiżowym przyjęciu, witając się z gospodynią spotkania, chcąc ucałować jej dłoń zauważył na mankiecie jej rękawa włos – odwrócił się na pięcie i uciekł bez słowa nie bacząc na możliwość poznania znaczących osób. Dobrze się ubierał, zawsze garnitur w najlepszym gatunku.

              Jest szansa,  że film autobiograficzny o Nikoli Tesli kręcenie, którego zostało przełożone z uwagi na koronawirusa, przez amerykańskiego reżysera i jednocześnie twórcę scenariusza Ananda Tuckera gdzie rolę Tesli powierzono naszemu wybitnemu aktorowi Tomaszowi Kotowi ruszy w Hollywood na wiosnę, a wtedy  jego sylwetka zostanie pokazana w pełni.

              Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 roku w Nowym Jorku w pokoju hotelowym, do którego mimo wywieszki aby nie wchodzić weszła po dwóch dniach od jego śmierci  zaniepokojona pokojowa...
          Imieniem Nikoli Tesli nazwany  jest m.in. Port Lotniczy w Belgradzie, a także serbski banknot o nominale 100 dinarów ma wizerunek Tesli.

Ewa Radomska

Graham Moore „Ostatnie dni mroku - spór który zelektryzował świat. Nikola Tesla vs Thomas Edison”  Wydawnictwo WAM, 2017 rok, a także dane w internecie.

Warto przeczytać  https://www.kobieta50plus.pl/pl/weranda-literacka/tesla-poezja-z-pradem

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Isabel 30/12/2020, 8:27

    Wielkiemu wynalazcy utrudniano życie, teraz jest podobnie. Układy, układziki w świecie naukowców to walka o priorytety. Nicola Tesla był nie tylko wspaniałym naukowcem ale wrażliwym człowiekiem. Dziękuję Ewo za te wszystkie ciekawostki i też czekam z niecierpliwością na film.

  • Jadwiga Śmigiera 30/12/2020, 7:14

    Bardzo chciałabym aby film o Nikoli Tesli został ukończony. Z pewnością ten wybitny człowiek zasługuje na piękny pomnik. I jestem pewna że bardzo dobry polski aktor jakim jest Tomasz Kot sprosta powierzonemu mu zadaniu.
    Dziękuję Autorce za ciekawy tekst.
    I serdecznie pozdrawiam