Styl 50 plus

Turystyka moja pasja

kobieta50plus.pl rozmawia z Panią Heleną Fila, twórczynią i właścicielką Biura Turystycznego Senior, kobietą niezwykłą, optymistką rozsiewająca uśmiech i radość wśród osób po 50 roku życia. kobieta50plus.pl wiemy, że nia ma drugiego biura turystycznego w Polsce tak przyjaźnie nastawionego do osób starszych.

BT Senior po prostu lubi ludzi osoby starsze! Ludzie przychodzą do BT Senior nie tylko, żeby skorzystać z oferty turystycznej, wyjechać, wypocząć, podreperować zdrowie, ale także żeby porozmawiać. Proszę powiedzieć jak powstało Biuro Turystyczne Senior i co skłoniło Panią do jego założenia. www.btsenior.pl

 Pani Helena Fila: Biuro powstało 10 lat temu, w styczniu tego roku minęło 10 lat naszej działalności. To były lata wytężonej pracy, ale nie żałuję tego trudu bo jestem bardzo zadowolona z tego co udało nam się osiągnąć. Pomysł założenia biura turystycznego pojawił się bardzo dawno i był efektem moich życiowych zainteresowań i pasji. Pracując przez wiele lat w Ministerstwie Kultury i Sztuki zajmowałam się sprawami socjalnymi, miałam też kontakt z ludźmi. Przechodząc na wcześniejszą emeryturę, posiadając potrzebne uprawnienia i licencje turystyczne pomyślałam, że nie będę siedzieć i czekać co przyniosą kolejne dni, szkoda mi było po prostu czasu, który miałam mieć pod dostatkiem na emeryturze właśnie. Jako przewodnicząca koła nr 24 przy Związku Emerytów i Rencistów i Inwalidów – Oddział Śródmieście, wiedziałam czego potrzebują osoby starsze, kobiety po 50 i jak ważne są dla nich sprawy związane ze zdrowiem. W tym okresie mój wnuk Maciej skończył studia i to z nim, po odbyciu narady rodzinnej zdecydowaliśmy, że będziemy zajmowali się wyjazdami po zdrowie do sanatoriów osób po 50. Tak powstało Biuro Turystyczne Senior.

 

 kobieta50plus.pl  Poprzez swoje działania aktywizuje Pani osoby starsze także do wyjazdów zagranicę. Proszę powiedzieć na czym polega sekret tak dużej popularności wyjazdów, które ma Pani w ofercie.

 

Pani Helena Fila: Mam zawsze przed oczami osoby, dla których te wyjazdy przygotowujemy. Satysfakcja naszych klientów jest dla mnie ogromnie ważna. Wiemy wszyscy, że polscy emeryci nie mają zbyt zasobnych portfeli, szukam więc sposobów, żeby oferta dla nich nie była zbyt droga a jednocześnie jakościowo najlepsza z możliwych. Pracujemy cały czas nad udoskonaleniem naszej oferty - osobiście jeżdżę oglądam miejsca, sprawdzam bazę noclegową, prowadzę rozmowy i ciągle szukam. Staramy się spełniać oczekiwania naszych klientów i jednocześnie proponować sposoby spędzania wolnego czasu. Faktem jest, że szczególnie wyjazdy do sanatoriów cieszą się od lat ogromnym powodzeniem. Dużą frekwencję mamy jeśli chodzi o wyjazdy na Ukrainę, Słowację, Litwę i Białoruś. Ludzie w tym oczywiście kobiety po 50 szukają dobrych zabiegów – borowinowych, masaży, kąpieli solankowych. To zapewniamy w 100%, ale mamy także zupełnie nowe propozycja też np. wycieczki – na Morawy na „Święto Wina” czy do St. Petersburga. Dodam, że pracujemy też nad rozszerzeniem współpracy z organizacjami emeryckimi np. we Francji, żeby zainteresować przyjazdami do Polski osoby starsze z zagranicy.

kobieta50plus.pl  Proszę powiedzieć jakie są Pani marzenia

Pani Helena FilaTo jest najtrudniejsze z pytań. Moje takie „codzienne” marzenie związane jest ze zdrowiem, żeby dopisywało. Marzę też o poznawaniu nowych ludzi i odkrywaniu nowych miejsc. Turystyka to moja pasja !

kobieta50plus.pl   Czego życzyłaby Pani sobie i wszystkim Polkom 50 plus.

Pani Helena Fila: Chciałabym, żeby starsze kobiety w tym te po 50 były bardziej aktywne, żeby udzielały się społecznie. Moimi pragnieniem byłoby, żeby więcej starszych kobiet wyszły z domów i zaczęło nawiązywały nowe kontakty i przyjaźnie. Aktualnie niektóre z tych zadań spełniają Uniwersytety Trzeciego Wieku. Ale brakuje w Polsce miejsc gdzie kobiety mogłyby się spotykać, rozmawiać, wspierać się, planować coś razem. Byłoby wspaniale, żeby kobiety o różnych zainteresowaniach, doświadczeniach życiowych mogły rozmawiać ze sobą, pić razem herbatę, kawę. Wydaje mi się, że ogólnym problemem jest brak życia towarzyskiego w dawniejszym rozumieniu – kiedy rozmawiało się, grało w domino, karty, kiedy ludzie mieli dla siebie czas.

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • aza 29/01/2024, 21:35

    Bardzo podobają mi się działania pani Heleny i jej wypowiedz że kobiety powinny się spotykać, rozmawiać ze sobą przy herbacie czy kawie tylko nie wszędzie są możliwości lokalowe gdzie mieli by się spotykać i musi być ktoś taki jak pani Helena by kobiety te zmobilizować by wyszły z domu. Ja sama uwielbiam wycieczki i zwiedzanie, ale często na długie wyjazdy nie pozwala mi kręgosłup,ale bardzo brakuje mi takich spotkań w gronie znajomych,bo wtedy człowiek nie jest taki samotny.

  • Lusi 26/02/2012, 14:45

    Bardzo podobają mi się działania pani Heleny i jej wypowiedz że kobiety powinny się spotykać, rozmawiać ze sobą przy herbacie czy kawie tylko nie wszędzie są możliwości lokalowe gdzie mieli by się spotykać i musi być ktoś taki jak pani Helena by kobiety te zmobilizować by wyszły z domu. Ja sama uwielbiam wycieczki i zwiedzanie, ale często na długie wyjazdy nie pozwala mi kręgosłup,ale bardzo brakuje mi takich spotkań w gronie znajomych,bo wtedy człowiek nie jest taki samotny.