Szansa 50 plus

GrandExpertS

Projest GrandExpertS , czyli jak doświadczenie staje się lekcją.
Projekt „Wielcy Eksperci” (GrandExpertS) wdrażany jest w Polsce przez Fundację na Rzecz Kobiet JA KOBIETA, przy współpracy  z Innowacyjnym Instytutem Nauczania (ILI) na Uniwersytecie „Friedrich Alexander” w Norymberdze, BAGSO (stowarzyszenie organizacji seniorskich w Niemczech), Dublin City University (Irlandia), Tulip Foundation (Bułgaria), Art-Age (Holandia).  GrandExpertS ozpoczął się na jesieni 2017 a zakończy w czerwcu 2019.

Jednym z celów projektu jest stworzenie platformy internetowej, która będzie zawierać konkretne tematy interesujące dla ludzi dojrzałych (tzw. trzeci wiek). W zasadzie nie ma nic odkrywczego, jak dotąd. Ale….

Nowością jest to, że wszystkie materiały, które wejdą na platformę zostaną wypracowane przez seniorów. Będą to ludzie z pasjami i własnymi zainteresowaniami, którymi chcą dzielić się z innymi. Po raz pierwszy z biernych odbiorców usług i informacji wejdą w inną rolę: Wielkich Ekspertów. Przekują swoje doświadczenie, umiejętności i wiedzę w program do nauczania online.

W pierwszej fazie uczestnicy wypełniają ankietę, która ma pokazać jakie obszary tematyczne są ich udziałem oraz określenie poziomu umiejętności do pracy w technologii cyfrowej (pamiętajmy, ze środowisko, w którym będą się poruszać, to platforma internetowa). Następnie odbędzie się cykl szkoleń w celu podniesienia umiejętności interaktywnych w Internecie, takich jak łatwe i skuteczne techniki do tworzenia wideo czy zamieszczania zdjęć.

Na platformie internetowej pojawią się m.in. takie tematy: „jak radzić sobie po stracie partnera”, „jak jeść zdrowo i prowadzić zdrowy tryb życia”, „jak radzić sobie z chorobami, takimi jak demencja”, „jak założyć ogród od zera”, „zdrowie a gotowanie”, „papierowe kwiaty – jak zajęcia manualne wpływają na utrzymanie kondycji umysłowej”, „malowanie – moja pasja”, i wiele innych tematów z życia wziętych.

Projekt stworzy okazję do wymiany informacji poprzez budowanie sieci i komunikacji między starszymi ludźmi, którzy sami, w tym projekcie, staję się specjalistami.

Ważnym aspektem projektu GrandExpertS jest próba nadania nowego znaczenia życiu osób starszych, które pozostawiły aktywne, zawodowe życie i  teraz chcą dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Być może jest to również sposób na samotność…

Niewiele mówi się o samotności osób starszych, bo też samotność jest tematem osobistym i nie podlega politycznym dyskusjom, niestety.

Projekt taki jak GrandEpertS aktywuje ludzi dojrzałych i starszych do działania, otwiera nowe perspektywy i daje możliwości do bycia aktywnymi, potrzebnymi, nadaje nowy sens życiu, choćby przez 2 lata (tyle bowiem trwa). Ten pionierski projekt pokazuje jak wykorzystać dorobek osób na emeryturze, którzy nie dali za wygraną i postanowili aktywnie spędzić kolejne lata swojego życia. Oby więcej takich projektów, które nie marnują dorobku seniorów, a wręcz przeciwnie, eksponują ich wiedzę i doświadczenie.

Fundacja na rzecz Kobiet JA KOBIETA

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.