Szansa 50 plus

Randkowanie w wieku dojrzałym

Jeszcze do niedawna osoby dojrzałe poznawały się głównie na dancingach w Ciechocinku. Dzisiaj grupa osób dojrzałych to często ludzie aktywni zawodowo, którzy na nowo podejmują wyzwania związane z samorealizacją, spełnianiem marzeń i wcielaniem w życie projekcji o romantycznej miłości – zupełnie bez kompleksów
Stereotypy do lamusa
Z dekady na dekadę postrzeganie grupy osób dojrzałych zmienia się. Jednak dopiero stosunkowo niedawno wizerunek atrakcyjnej i spełniającej się zawodowo sześćdziesięciolatki, czy sześćdziesięciolatka stał się powszechny. Także  „bycie na emeryturze”, na której jedynie wychowuje się  wnuki, majsterkuje i robi na drutach diametralnie się zmieniło. Dążenie do samorealizacji, poznawania nowych ludzi i aktywny tryb życia, stają się chlebem powszednim osób dojrzałych, wyznających często zasadę, że to właśnie  teraz zaczyna się żyć w pełni.

Dojrzałość synonimem wolności
Współcześni „dojrzali” to ludzie, którzy cieszą się szacunkiem i uznaniem w branży, w której funkcjonują, są skarbnicą wiedzy i doświadczenia, zarówno życiowego, jak i zawodowego. Ich dzieci są już dorosłymi i samowystarczalnymi ludźmi, którzy nie wymagają tyle uwagi, co kiedyś. Do grupy osób dojrzałych często zaliczają się osoby, które po wielu latach wspólnego życia przeżyły rozwód lub śmierć partnera i zdążyły się z tą stratą pogodzić. Właśnie wtedy w życiu człowieka zaczyna się moment, kiedy może spojrzeć na swoje życie z nowej perspektywy i wprowadzić do niego wiele zmian, wybierając nowe aktywności, na które kiedyś nie miało się czasu lub uznało się je za nieistotne. Jest to więc okres wolności, kiedy możemy robić wszystko tak, jak chcemy i kiedy chcemy, nie sugerując się w takim stopniu, jak kiedyś potrzebami i oczekiwaniami innych członków rodziny i nie przejmując się zdaniem innych.

Duże doświadczenie i większa wyrozumiałość
Nie tylko powrót do dawnych pasji i talentów, ale także nawiązanie relacji, która może przerodzić się w miłość staje się celem wielu singli w kwiecie wieku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to najlepszy moment na ponowne zakochanie się. Przez wiele lat, podejmując różne wyzwania, będąc w rozlicznych, niekiedy długoletnich związkach – poznajemy siebie i płeć przeciwną. Przestajemy przybierać jedynie pozycję roszczeniową, stajemy się łagodniejsi i wyrozumiali zarówno dla swoich partnerów, jak i dla samych siebie. Dojrzała miłość może być zatem czymś, na co czekaliśmy przez całe życie.

Gdzie poznają się sześćdziesięciolatkowie?
Rozgraniczanie sposobów randkowania przez grupę wiekową 60+ czy 40+ mija się z celem. Większość z nas, bez względu na wiek, szukając partnera sięga po te same metody: portale randkowe, pójście na randkę z kimś z grona znajomych, speed dating – to najczęstsze metody poszukiwania . Także miejsca randek są podobne: restauracja, kawiarnia, pub, czy park – to najczęstsze miejsca wybierane na randkę przez wszystkich szukających miłości, bez względu na wiek. Osoby dojrzałe mają jednak tę przewagę nad młodszymi zakochanymi, że nie wstydzą się swoich uczuć, czy bycia śmiesznym. Kochają i okazują miłość tak, jak naprawdę ją odczuwają i to jest właśnie moc miłości i randkowania w kwiecie wieku.

Jak randkują osoby dojrzałe?  Przekonaj się oglądając Program TVP „Pierwsza Randka”.

Więcej o programie „Pierwsza randka”
Program „Pierwsza randka” zrealizowany został w oparciu o format „First Dates” stworzony przez Twenty Twenty Productions Limited i rozpowszechniany przez Warner Bros. International Television Production Limited. Jest to jeden z najlepiej ocenianych formatów, prezentujących intymny świat „randkowiczów”. Program podbił serca widzów na całym świecie, gromadząc wielomilionową widownię przed telewizorami w Kanadzie, Australii, Irlandii, Niemczech, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.
Emisja: czwartek, godz. 20:40. Producentem programu na zlecenie TVP2 jest Rochstar.
Dodatkowe informacje: http://pierwszarandka.tvp.pl

Autor fotografii  Jerzy Polański

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

 • Monika 02/07/2017, 20:32

  Nie miałam za wiele szczęścia w życiu osobistym, za mną kilka koszmarnych związków i dwa rozwody. Mając 42 lata zostałam sama i bez większego grona znajomych. Bałam się samotności. Przez zupełny przypadek poznałam pewnego 25 latka i zakochałam się z wzajemnością. W tym roku będziemy obchodzić kolejną rocznice ślubu. mam 50+ i uważam, że współczesne kobiety w tym wieku to fajne, atrakcyjne babki, które mają prawo czuć się 100% kobietami.

 • Celia 04/06/2017, 13:00

  Jestem po 60ce,już na emeryturze.Lubię wojaże zagraniczne.Raz w roku staram się zorganizować wyjazd do ciekawych krajów .Wyjazd sie zawsze udaje ale najgorsze jest to ,że wszyscy z wycieczki współczuja mi że jestem sama.Wiem,że są też takie osoby samotne,które chciały by poznać drugą osobę do wyjazdów.Chętnie poznam taką osobę.proszę pisać na -cecyliasobek@op.pl-czekam

 • Stara kobieta 13/05/2017, 10:49

  Gdzie w tym wieku randkowac i z kim? W barze mlecznym , w kolejce do lekarza lub w sanatorium. Co sprytniejsze obleca fejsbuka, Instagram i inne media spolecznosciowe. Seniorow plci męskiej i jeszcze dodatkowo wolnych jak na lekarstwo. Ale może któraś będzie miała szczęście i złapie juniora, przyszłego prezydenta Polski, jak pani Macron...

 • max3012 11/05/2017, 9:20

  Witam panie, jestem facetem mam 72 lata i kobieta lat 50 to dla mnie córka, tak ja to widzę. Wiem, dla was niestety ten wiek to przejście z kobiety atrakcyjnej do kobiety dojrzałej niekoniecznie tęskniącej za atrakcyjnością fizyczną. W moim wieku nie wypada omawiać pewnych drażliwych tematów związanych z seksualnością człowieka, tematy te zostawiam młodszym niż ja. Rozmowa o sprawach intymnych jest rozmową bezpieczną, co najwyżej może tylko zakończyć się stwierdzeniem „ty zboku”. Jak wy kobiety wiecie najlepiej by w moim wieku nazwać „zbokiem” byłbym rad bo oznaczało by to ze niestronię od brania i dawania rozkoszy cielesnej. Niestety wszystko przemija choć od czasu do czasu mogę stwierdzić, że jestem facetem i znam się jak uszczęśliwić fizycznie damę, wiek kobiety niema znaczenia, mam na myśli panie dojrzałe.