Szansa 50 plus

Wywiad dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, kobieta wielu zainteresowań, doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, ale też nauczycielka, terapeuta zajęciowy, redaktor wiodących portali internetowych osób 50+ i 60+

 Wśród zainteresowań naukowych dr Barbary Górnickiej-Naszkiewicz znajduje się przede wszystkim proces przemian dziedzictwa kulturowego mieszkańców Opolszczyzny, czego owocem jest książka „Tradycja kulturowa Kresowian. Przykład subregionu głubczyckiego" (Wrocław, 2018). Teraz wydała serię książek aktywizujących osoby po 55. roku życia.


kobieta50plus.pl    Pani aktywności, wszystkie podejmowane działania, a jest ich bardzo wiele,  są pełne są energii i optymizmu. Jaki jest sposób na ten cudowny optymizm i energię?
 

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz   

Wszystkie moje działania w zasadzie skupiają się na jednym celu: pokazaniu, że najbardziej potrzebne dziś są relacje międzypokoleniowe. Każde, nawet najmniejsze działanie, które prowadzi do integracji pokoleń to dla mnie zawsze powód do uśmiechu. Teraz skupiłam się na propagowaniu rozwoju osobistego ludzi dojrzałych i seniorów. Zmotywowanie grupy, która ma już swoje lata i przyzwyczajenia nie jest proste, ale daje dużo pozytywnej energii na nastraja optymistycznie. Nie tylko mnie, ale i samych zainteresowanych.


kobieta50plus.pl    Skąd czerpie Pani inspiracje do swoich działań i  jak możemy, mówiąc w skrócie, sprawić „żeby chciało się chcieć"?  


dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz   

W swojej karierze zawodowej pracuję zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i osobami dorosłymi i starszymi. Obserwacja przekroju pokoleniowego zaowocowała wnioskiem, że dzieci i młodzież to grupa stale motywowana: przez rodziców, dziadków, nauczycieli... A kto motywuje osoby dojrzałe i seniorów? To pytanie było inspiracją do stworzenia mojej serii książek dla Seniorów, którzy pomimo wieku chcą się rozwijać. Myślę, że w dobie pandemii, kiedy oferta kulturalna dla nich jest praktycznie znikoma, to właśnie one są w stanie dodać skrzydeł emerytom w domowym zaciszu. Pozwalają one rozwijać się twórczo, ale przede wszystkim poprawiają nastrój, a efekty pracy podnoszą samoocenę i motywują do dalszych działań. Polecam tu szczególnie swoją książkę „Mandala. Kolorowanka z cytatami motywującymi dla Seniorów", przy której nie tylko można kreatywnie spędzić czas, ale także przeczytać w mniej budujące teksty.


kobieta50plus.pl  Jakie pozycje składają się jeszcze na tę serię? Proszę powiedzieć coś więcej o swoich książkach.


dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz  

Przede wszystkim chcę podkreślić, że nie są to książki do czytania. To materiał w 100% aktywizujący poprzez ćwiczenia dostosowane do możliwości i potrzeb osób 55+. Największą popularnością wśród pań cieszy się publikacja „Senior rozwija talent plastyczny", gdzie znajdują się ciekawe pomysły i zaskakujące techniki, które powstają praktycznie z niczego, np. malowanie kawą czy płatkami kosmetycznymi albo po prostu palcami. Rozchwytywana jest także wspomniana „Mandala...", bo od wieków wiadomo, że kolorowanie mandali (rysunku na planie koła) uspokaja, wycisza i jest doskonałą formą ćwiczeń sprawności ręki. Dla osób, które nie czują talentu plastycznego powstały „Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów" i „Senior ćwiczy bystre oko", gdzie obok rozwoju osobistego nacisk jest kładziony na trening pamięci, spostrzegawczość oraz koordynację ręka-oko.

 

kobieta50plus.pl Jakie są aktualnie/ dziś dr Barbary Górnickiej-Naszkiewicz plany i marzenia?   

Pracuję teraz nad wydaniem materiałów ćwiczeniowych, z których mogliby skorzystać nie tylko seniorzy, terapeuci zajęciowi, którzy z nimi pracują, ale też domownicy i opiekunowie. Często podczas opieki nad seniorem brakuje pomysłu na wspólne spędzenie wolnego czasu. Korzystanie z tego typu gotowych materiałów będzie stanowić  dla nich duży komfort, wygodę i wsparcie w rozwoju osobistym. Liczę też na to, że te materiały będą doskonałym „pretekstem" do zacieśnienie nią więzi międzypokoleniowych, tak dziś potrzebnych. Marzy mi się, by jak najszybciej ten stan izolacji społecznej się skończył. Póki co – prowadzę działania adekwatne do sytuacji.


kobieta50plus.pl  Aktywizuje Pani osoby starsze w całej Polsce, ale trzeba tu podkreślić też Pani duży wkład w rozwój społeczności lokalnej, w której Pani mieszka.

Jestem redaktorem naczelnym miesięcznika „Super Senior. Bezpłatny miesięcznik lokalny", na łamach którego nie tylko aktywizuję seniorów, ale też przeprowadzam Kampanie społeczne czy akcję mające na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób starszych, m.in. „Miejsce przyjazne Seniorom" czy „Podziel się książką z seniorem". W małych miastach tego typu przedsięwzięcia są szczególnie potrzebne.

kobieta50plus.pl Jakie przesłanie chciałaby Pani przekazać czytelniczkom?

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz  

Wierzę, że bez względu na to czy mieszka się w wielkim mieście czy małej wsi i ile ma się lat nigdy nie jest za późno na rozwój osobisty. My, kobiety, mamy zawsze sto spraw na głowie. Ale przychodzi taki czas, że warto postawić na siebie. Przekroczenie magicznej pięćdziesiątki powinno szczególnie do tego nas motywować!


Dziękujemy!

Jako uzupełnienie wywiadu warto zajrzeć:  https://www.supersenior.studiob24.pl/

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • antonina Ferenc 10/03/2021, 19:40

    Piekna inicjatywe podjelas Basiu (pozwalam sobie po imieniu, bo jestesmy kuzynkami), starsze kobiety z pewnoscia sa ci wdzieczne . Mysle, ze w srodowisku malomiasteczkowym i wiejskim integrowanie sie w skupiskach kulturalnych i pokoleniowych ma wieksze znaczenie dla kobiet. Gratuluje i jestem z ciebie dumna !!