Weranda literacka

Do wróbla

 
W bieżącym 2019 roku Międzynarodowy Dzień Wróbla przypada na dzień 20 marca
Do wróbla
 
Nie przeto, żeś jest jako skowronek wysoki,
Który nad ziemią kręgi dźwięczące zatacza
I wzbity niewidzialnym ziarnkiem pod obłoki;
Wiedzie w pole do pracy wczesnego oracza;
 
Nie przeto, że jak słowik, namiętny towarzysz
Majowych nocy, słodką woń bzu pijanych,
W zaczarowanym świetle księżyca kojarzysz
Uniesieniem miłosnym serca zakochanych;
 
Lecz czczę cię, wróblu, w skromnym tym panegiryku
Przeto, że nie masz innych cnót, zalet i chwały,
Wszędobylski, bezczelny, głodny uliczniku,
I w szarej swej beztrosce gwiżdżesz na świat cały.
 
                    Leopold Staff ( 1878 - 1957 )
 
W bieżącym 2019 roku Międzynarodowy Dzień Wróbla przypada na dzień 20 marca. Ten Dzień to apel i wołanie ornitologów o opiekę nad tym zaklimatyzowanym na całej Ziemi gatunkiem. Wróble do niedawna najpopularniejsze miejskie ptaki, odchodzą. W Anglii - zniknęły, w Holandii to gatunek zagrożony wyginięciem. To samo dotyczy Polski.
 
Wróbel domowy - miejski, czyli ptak otwartego krajobrazu rolniczego, jego liczebność drastycznie się zmniejsza. Kryzys ten spowodowany jest spadkiem liczby owadów, chwastów, brakiem miejsc lęgowych i niekorzystnym dla ptaków sposobem użytkowania ziemi przez rolników. Niestety, mimo, że w 1995 roku wróble zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową, ich populacja wciąż spada.
 
Międzynarodowy Dzień Wróbla narodził się w Indiach, a jego celem jest ratowanie tych małych, szaro - brązowych ciekawskich ptaszków. Po raz pierwszy gatunek ten opisał przyrodnik Karol Linneusz w 1758 roku na podstawie holotypu ze Szwecji. Nam współczesnym należy wciąż przypominać słowa Jana Bosko: "Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać - to najlepsza filozofia." Wszak ptak ten to najdłużej związany z człowiekiem gatunek i nasz sprzymierzeniec w walce z owadami.
 
W marcu 2013 roku przed łódzką Palmiarnią stanęła rzeźba Wróbelka Ćwirka. Uściskom i przytulaniu się do bajkowej postaci nie było końca.
 
Tekst - Zofa Górska
 

 


Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • anonim 24/04/2019, 15:07

    Wróbelek kąpiący się w kałuży po deszczu to niestety już bardzo rzadki widok, wielka szkoda że niedługo będziemy oglądać tego sympatycznego ptaszka jedynie na zdjęciach.