Weranda literacka

Konkurs literacki

Serwis społecznościowy kobieta50plus i Wydawnictwo Novae Res  www.novaeres.pl zapraszają do udziału w konkursie literackim


Hasłem konkursu jest „ Od pięćdziesiątki do setki” czyli nowy etap życia, który postawi przed nami nowe wyzwania, szanse, spełnianie marzeń odkładanych wcześniej, nareszcie zajęcie się sobą – dojrzale piękną, mądrą dotychczasowym doświadczeniem, odważną siłą swojej wartości.

„Pięćdziesiątka” to wiek, w którym dzieci już odchowane, mąż, jeśli układało się, współgra z nami jak dobrze nakręcony zegarek, jeśli zaś całe życie szło z nim ciężko pora na odważną decyzję...

Może być też tak, że któryś już wcześniej zamienił nas na nowszy model i niańczy teraz małą latorośl z partnerką w wieku naszej córki – nie złośćmy się, nie przeżywajmy porzucenia – to tylko dla naszego dobra bo po tym fakcie już widać, że nie było warto - niech się męczy, jego sprawa. Ale może być też tak, że jakaś choroba lub wypadek przeciął małżeńską nić, a wtedy trzeba pogodzić się z losem i zachować piękna pamięć.

A zatem nadszedł wreszcie czas aby pomyśleć o sobie, swoich planach.

A może już przekroczywszy dawno „pięćdziesiątkę” opowiecie jak zareagowałyście na nią, jak ułożyło się wasze życie.

Bo też wcale nie musiało być tak różowo. Starzy rodzice wymagający opieki – to trudny osobny temat, który nieraz toruje nam drogę do siebie i jak wtedy odnaleźć choć małą ścieżkę dla swojej prywatności?

Dzieciom też nie zawsze się układa, zaczynają się problemy z ich dorosłością, pracą, partnerami – jak wtedy układać sobie te relacje?

Praca, jeśli lubiana to super, a jeśli z problemami, albo raz po raz zmieniana, całe okresy bezrobocia, jak wtedy sobie z tym radzić?

A zatem, jak ze wszystkim w życiu – piękne plany i marzenia i szara rzeczywistość, którą trzeba przekuć na swoje dobro aby uratować siebie i spełnić to co zostało nam z góry naznaczone. Bowiem podobno w górze potem pytają nas „Dlaczego nie byłeś tym kim zostałeś powołany na świat?”

A zatem drogie panie, otwórzcie swoje serca, napiszcie o wszystkim , dodajcie wiary w siebie innym, wskażcie im drogę do siebie i nowego świata! Niech Toast „100 lat” spełni się w jak najlepszej formie, kondycji i zadowoleniu , że nie przegapiłyście szansy na nowe życie po pięćdziesiątce!


Mamy nadzieję zachęcić do pisania kobiety i też znaleźć obiecujące autorki, które chcą realizować pasję pisarską. Chcemy wzmocnić ich zapał i umożliwić zaistnienia poprzez publikację na Werandzie Literackiej, na stronie kobieta50plus.pl

Regulamin konkursu pt. "Od pięćdziesiątki do setki”

I. Organizator i jurorzy

1. Organizatorem Konkursu "Od pięćdziesiątki do setki” jest portal społecznościowy kobieta50plus.pl

2. Partnerem Konkursu jest: Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA

3. Nadesłane teksty i wiersze ocenia Jury w składzie:

Hanna Nowakowska - redaktor naczelna serwisu społecznościowego kobieta50plus.pl

Beata Olszewska - redaktor serwisu społecznościowego kobieta50plus.pl

Ewa Radomska
- autorka książek, wielu tomików wierszy, bajek dla dzieci książek, artykułów publicystycznych

Marzenna Rudkiewicz
- redaktor serwisu społecznościowego kobieta50plus.plII. Czas trwania

1. Konkurs "Od pięćdziesiątki do setki” ogłoszony zostaje 15 września 2021 r.

2. Prace konkursowe przysyłać można do 7 listopada 2021 r.

3. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 listopada 2021 r.

4. W przypadku dużej ilości nadesłanych tekstów organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany terminu ogłoszenia wyników konkursu.        Tekst "Od pięćdziesiątki do setki”

1. Pod słowem „tekst" rozumie się krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, jednowątkowej fabule, pisany prozą.

2. "Od pięćdziesiątki do setki” może mieć też formę wiersza.

3. Nadesłane teksty lub wiersze powinny być napisane w języku polskim oraz dotąd niepublikowane.

4. Prace konkursowe mogą mieć formę elektroniczną (doc lub pdf), wydruku komputerowego lub czytelnego rękopisu.

5. Prace prosimy nadsyłać na adres: kontakt@kobieta50plus.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Redakcja kobieta50plus ul. Nugat 7 lok. 21 02-776 Warszawa (decyduje data stempla pocztowego) z dopiskiem "Od pięćdziesiątki do setki” .

6. Do każdego tekstu, w wersjach papierowych i elektronicznych (przesłanych drogą e-mailową w formacie word lub pdf), należy dołączyć imię i nazwisko autorki (po wysłaniu  nagród wyróżnionym autorom wszelkie ich dane zostaną wykasowane /RODO) oraz krótką notkę biograficzną.IV. Uczestnicy

1. W konkursie mogą brać udział osoby pełnoletnie, które same zgłaszają swój tekst do konkursu.

2. Konkursu skierowany jest do amatorów, tj. osób, które nie są zawodowymi dziennikarzami, reportażystami, nie utrzymują się z pisania i nie są pracownikami bądź współpracownikami czasopism, wydawnictw itd.

3. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystywania fragmentów utworów uczestników w celach promocyjnych oraz wykorzystywanie całych tekstów za zgodą uczestnika.

4. Organizator ma prawo usunąć uczestnika z konkursu z powodu nieprzestrzegania zasad Regulaminu.V. Nagrody:

Nagrody w konkursie literackim ufundowało Wydawnictwo Novae Res  www.novaeres.pl
i są to 3 książki Katarzyny Kozłowskiej "Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem"

https://www.kobieta50plus.pl/pl/styl-50-plus/jak-przezyc-50-lat-i-nadal-cieszyc-sie-zyciem


I nagroda to książka Katarzyny Kozłowskiej "Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem" , ekskluzywny wywiad z autorką zamieszczony na portalu organizatora kobieta50plus.pl i opublikowanie tekstu na Werandzie LiterackiejNagroda II to książka Katarzyny Kozłowskiej "Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem" oraz opublikowanie tekstu na Werandzie LiterackiejNagroda III – to książka Katarzyny Kozłowskiej "Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem"VI. Uwagi końcowe

1. Wzięcie przez Uczestnika udziału w konkursie oznacza akceptację postanowień niniejszego Regulaminu.

2. Ostateczna interpretacja niniejszego Regulaminu należy do Organizatora.

3. Wraz z przystąpieniem do konkursu Uczestnik udziela Organizatorowi prawo do pierwszeństwa w wykorzystaniu fragmentów bądź całości tekstu.


Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

 • Ewa Radomska 06/10/2021, 8:05

  Poprzednie konkursy zostały dawno rozstrzygnięte i laureatki miały swoje publikacje w Werandzie.
  Natomiast chodzi w tym o to w tym konkursie żeby zdopingować kobiety do zadbania o siebie, aby pomyślały o sobie - bo fakt różnie się życie układa, nieraz są bardzo trudne sytuacje, z którymi kobiety muszą sobie same radzić, ale wszystko ma swój koniec, a tym samym nowy początek - dobrze jest przelać na papier swoje bolączki, ale też i sukcesy, nawet te najmniejsze - pisanie wyzwala nową energię, dowartościowuje, to taka jakby mała spowiedź z samego siebie po której zawsze jest lżej... A jeśli jeszcze do tego dojdzie nowa fryzurka, ładna bluzeczka, kawa z koleżanką to życie może zacząć nabierać nowych barw!
  Zapraszam Panią do wzięcia udziału w konkursie!
  Z wyrazami szacunku
  Ewa Radomska

 • To znowu ja 29/09/2021, 17:46

  "nareszcie zajęcie się sobą – dojrzale piękną, mądrą dotychczasowym doświadczeniem, odważną siłą swojej wartości."

  Biedne te kobiety, które przez całe życie nie mogły zajmować się sobą, a teraz na starość eksplodują kobiecością...

 • Stara kobieta 29/09/2021, 17:42

  A co z poprzednimi konkursami w innych tematach?