Weranda literacka

Moje dzieci

"Moje dzieci, które - choć dorosłe - wciąż mi przypominają, jakie niezwykłe więzi mogą łączyć dzieci i zwierzęta." *   (Sara Pennypacker)
"Odkąd Peter uratował liska, on i Pax są nierozłączni. Do czasu, kiedy jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi pojechać do dziadka - a lisa wypuścić do lasu. Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka ( ...)
Czy dwunastolatek dotrze sam do domu ? I czy odnajdzie tam Paxa ? ".
 
"Pax" Sary Pennypacker to opowieść o przyjaźni, tęsknocie i wojnie, ale nie w takim tradycyjnym ujęciu. Opowiada o tym, jakie są jej (wojny) skutki i jak cierpią ci, którzy nawet nie zbliżają się do linii frontu.
 
"Wy, ludzie. Wszystko niszczycie (cyt.) - Dlaczego w imię wyższych celów cierpią niewinni ludzie, zwierzęta i przyroda?
 
"Pax" to fascynująca opowieść o chłopcu i jego lisie, o stracie i wielkim oddaniu, o dzikiej przyrodzie, wolności i wojnie. To ponadczasowa literatura dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Książka z głębszym przesłaniem, afirmująca przyjaźń, miłość, przywiązanie i bycie sobą - wbrew wszystkiemu. Porównywanie jej do " Małego Księcia" jak najbardziej zasadne.
 
"- Kiedyś zapytano Michała Anioła, w jaki sposób tworzył jedną ze swoich rzeźb. On odpowiedział: "Zobaczyłem anioła w marmurze i rzeźbiłem tak długo, póki go nie wyzwoliłem". ( cytat z książki "Pax")
 
Sara Pennypacker zobaczyła maleńkiego, osieroconego lisa i stworzyła piękną, niezwykłą historię łączącą pokolenia.
 
"Pax" - Powieść amerykańska nagrodzona tytułem Książki Roku 2016. Wydaw.: IUVI
 
* 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt
 
Tekst, zdj. - Zofia Górska
 


Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Zofia 17/10/2020, 10:19

    Moja kotka Pusia (na zdj.), która tak często towarzyszyła mi w moich literackich wędrówkach, czyli w spotkaniach z ciekawą książkach, po jedenastu latach 10 października odeszła za Tęczowy Most...