Zdrowie 50 plus

Kurs jogi – krok ósmy


Połóż się na podłodze. Stopy rozstaw na szerokość bioder, wyprostuj kolana. Podnieś ramiona, zapleć palce dłoni i przenieś ramiona za głowę. Oddychaj przez nos. Poczuj odzyskiwaną przestrzeń w ciele, poczuj przyjemne wydłużenie tułowia. Jeśli dół pleców oddala się od podłogi, na chwilę zegnij kolana i połóż miednicę płasko na podłodze, a dopiero potem zacznij kolana prostować jeszcze raz. Przenieś ramiona ponownie nad tułów, zmień splot palców dłoni i jeszcze raz przenieś ramiona za głowę. Po kilku oddechach powróć i rozluźnij. Zegnij kolana, przez prawy bok przejdź do klęku. Usiądź na piętach, rozstaw kolana na szerokość tułowia, przenieś ramiona do przodu. Palce dłoni rozstawione szeroko, dociśnij całe dłonie do podłogi. Podnieś i wyprostuj kolana. Wyprostu łokcie. Pozwól głowie swobodnie zawisnąć. Unieś pośladki jak najwyżej. Wydłużaj plecy. Wdech i wydech cały czas przez nos.

Po kilkunastu oddechach rozluźnij, usiądź na piętach, opuść ramiona swobodnie na podłogę, oprzyj czoło (albo na podłodze, albo na złożonym kocu – jeśli wygodniej wyżej).

Wejdź ponownie do pozycji psa z głową do dołu – dłonie daleko od stóp, pośladki jak najwyżej, głowa jak najniżej, proste kolana i proste łokcie. Oddychaj. Zegnij prawe kolano, przenieś do przodu. Zatrzymaj się, gdy ramiona będą w pionie. Pilnuj, żeby łokcie patrzyły na siebie. Pozostań w pozycji na kilka oddechów. Zacznij przenosić zgięte kolano do tyłu. Utrzymaj biodra na tej samej wysokości, wyprostuj nogę w górze. Pozostań w pozycji mając obie nogi proste. Powróć. Wykonaj pozycję dla drugiej strony. Jeśli możesz, wykonaj pozycję po dziesięć razy dla każdej ze stron. Jak  najwolniej. Gdy noga jest zgięta, to jest zgięta. Gdy prostujesz, to całkowicie.

Po zakończeniu zegnij kolana, usiądź na piętach, całkowicie rozluźnij barki i ramiona. Oprzyj czoło na podłodze lub na złożonym kocu. Wyrównaj oddech.

Warto przeczytać wywiad z Beata Błaszczyk  

http://www.kobieta50plus.pl/pl/rynek-50-plus/beata-blaszczyk

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.