Zdrowie 50 plus

Kurs jogi – krok piąty

Jeśli znasz poprzednie cztery odcinki, możesz wykonać wszystkie pozycje jako wstęp do dzisiejszej asany, czyli pozycji jogi


Jeśli zaczynasz od tego odcinka, to połóż się na plecach. Kolana zgięte, rozstaw stopy szerzej, pozostaw kolana razem. Przy tym ułożeniu nóg można łatwo rozluźnić plecy, pozwalając plecom opaść swobodnie do podłogi. Utrzymaj długie, rozluźnione plecy, podnieś stopy, połóż dłonie na goleniach. Jeszcze mocniej dociśnij plecy do podłogi. Pozostaw lewą nogę zgiętą, obie dłonie na lewej goleni. Wyprostu prawą nogę na podłodze. Prawa stopa pionowo, prawe udo jak najbliżej podłogi. Zegnij prawą nogę, obie dłonie na prawej goleni. Wyprostuj lewą nogę na macie.

Jeszcze raz obie nogi zgięte, dłonie na goleniach. Pozostaw lewą nogę zgiętą, obie dłonie na lewej goleni. Prawą nogę wyprostuj w górze, nad biodrem. Pozostań w pozycji na kilka oddechów. Zegnij prawą, obie dłonie na prawej goleni, wyprostuj lewą w górze. Pozostań w pozycji na kilka oddechów. Po zakończeniu – kolana zgięte, przejdź na prawy bok i usiądź na piętach. Połącz duże paluchy stóp, rozstaw kolana na szerokość tułowia. Przenieś ramiona do przodu, sięgnij dłońmi jak najdalej.

Dłonie na szerokość twoich barków. Dłonie skierowane dokładnie do przodu. Palce dłoni rozstawione tak szeroko, jak się da. Dociśnij całe dłonie do podłogi, podwiń palce stóp – stopy na szerokość twoich bioder. Jednym energicznym ruchem podnieś jak najwyżej pośladki, odprostuj łokcie i kolana. Podnieś pięty jak najwyżej – wtedy jest łatwiej wydłużyć plecy i podnieść pośladki jak najwyżej.

Pozwól głowie zawisnąć swobodnie. Jeśli nie czujesz tego ruchu, możesz zbliżyć brodę do mostka na chwilę, a potem pozwolić głowie zawisnąć. W ten sposób mięśnie, które są z tyłu szyi mogą odpocząć. Szyja jak najdłuższa, zupełnie uwolniona, bez ani jednej zmarszczki z tyłu. Pozostań w pozycji na dziesięć oddechów. Po zakończeniu zegnij kolana, usiądź na piętach (duże paluchy stóp razem, kolana na szerokość tułowia), sięgnij ramionami daleko do przodu, i na jednym wydechu całkowicie rozluźnij się. Pozwól, żeby ramiona opadły w stronę podłogi,

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.