Zdrowie 50 plus

Kurs jogi - pierwszy krok

Połóż się na plecach na podłodze – tak, żeby oprzeć stopy o ścianę. Zadbaj, żeby było wygodnie i ciepło
 
Rozstaw stopy dokładnie na szerokość swoich własnych bioder. Nie musisz na stopy patrzeć, żeby to zrobić. Wystarczy skierować tam uwagę i ustawić stopy dokładnie pionowo.

Dociśnij całe stopy mocno do ściany. Nie pozwól, żeby wewnętrzne pięty zbliżyły się do siebie.

Podnieś ramiona, zapleć palce dłoni. Zapleć solidnie – tak, żeby kciuki też były razem. Potem przenieś ramiona za głowę. Łokcie proste,  miejsce dla szyi  - czyli barki do ściany, a dłonie jak najdalej od ściany.

Powróć – zmień splot palców dłoni i jeszcze raz przenieś dłonie za głowę. Oddal dłonie od stóp. Poczuj, jak Twoje ciało przyjemnie wydłuża się. Po kilku oddechach powróć i całkowicie rozluźnij się – pozwól ciału opaść jak największą powierzchnią w stronę podłogi.

Po kilku oddechach ponownie dociśnij obie stopy do ściany – stopy na szerokość Twoich bioder. Zegnij prawą nogę, zapleć dłonie pod udem, wyraźnie przesuń prawe biodro do ściany, powoli zacznij prostować prawą nogę w górze. Doprostuj kolano do końca, pozostań na kilka oddechów obserwując, co jest w pozycji aktywne, a co aktywne nie musi być. Powróć do symetrycznej pozycji – obie stopy dociśnięte do ściany – a po chwili wykonaj asanę dla drugiej strony.

Po wykonaniu asany dla obu stron jeszcze raz przenieś ramiona za głowę – tym razem zapleć kciuki. Pozostań na parę oddechów. Zmień splot kciuków (odwrotny haczyk) – pozostań na tyle samo oddechów.

Po zakończeniu rozluźnij zupełnie – pozwól, żeby plecy jak najszerszą powierzchnią opadły w stronę podłogi. Odsuń się od ściany – tak, żeby stopy mogły swobodnie opadać na boki. Poczuj, że głowa jest w centrum, ciało symetryczne i zupełnie rozluźnione.

Beata Błaszczyk uczy jogi w warszawskiej Szkole Jogi Foksal & Bracka www.jogafoksal.pl - w piątki o siedemnastej trzydzieści prowadzi darmowe zajęcia grupy otwartej
Czytaj więcej


Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.