Projekt „Pasja nie zna wieku...“

Według słownika języka polskiego PWN wśród wielu  znaczeń  słowa „pasja” jako pierwsze jest wymienione „wielkie zamiłowanie do czegoś”.
     
                  Jak jednak odkryć w sobie pasję, uświadomić sobie, że tkwi w nas coś co chcielibyśmy realizować, ale nie wiemy od czego zacząć. Dobrze zatem jeśli natrafimy na sprzyjające ku temu warunki aby otworzyć się i sprawdzić czy  o tę pasję nam właśnie chodzi.

                I właśnie taka okazja nadarzyła się. Otóż Pedagodzy i Animatorzy Mobilni we współpracy z Fundacją na Rzecz Kobiet JA  KOBIETA rozpoczęli realizację projektu pt: „Pasja nie zna wieku...” Projekt ten składa się z 8 warsztatów malarskich, w których udział biorą dziadkowie wraz z wnukami lub innymi członkami rodziny aby nie tylko zintegrować się, ale i odkryć swoje pasje i zainteresowania. A narzędziem do ekspresji twórczej jest autorska metoda EmoArt, która jest nie tylko warsztatem malarskim, ale także  kursem rozwoju osobistego. Jak mówią jej twórcy „opiera się na założeniu, że proces twórczy służący autoekspresji pomaga ludziom rozwiązać  problemy i konflikty, redukować stres, podnosić samoocenę i pewność siebie”.

                Miałam przyjemność 13 października 2018 roku uczestniczyć w drugim już spotkaniu, które rozpoczęły się 6 października i potrwają do 19 grudnia br., a odbywają się na warszawskim Ursynowie w Klubie ,,Przy Lasku”, który jest jednym  z Miejsc Aktywności Lokalnej Warszawy.
w KLUBIE PRZY LASKU. Najpierw przesympatyczna instruktorka przeprowadziła część teoretyczną wraz z ćwiczeniami oddechowymi aby następnie każdy uczestnik, których lista jest już zapełniona, stanął przed sztalugami z przypiętym do nich  czystym białym kartonem oraz paletą farb, których kolory sam sobie wybrał i usłyszeliśmy temat do namalowania – RYTM.

                      Pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się, jak i paru innym uczestnikom małym i dużym, jako, że rozpiętość wieku była od 3+  do 60+ stanąć, że tak powiem „twarzą w twarz” z czystą  wielką kartą kartonu, na którym  można było przenieść wszystkie emocje swojego życia...W pierwszej chwili odczulam onieśmielenie, potem strach, jeszcze potem świadomość, że oto ta czysta karta to nowy rozdział mojego życia i od tej właśnie chwili zapełnię ją albo  czymś dobrym, wesołym albo smutnym, albo marzeniem albo wspomnieniem...

                  No i zaczęła się pasja, która nie zna wieku!  Zaczęły powstawać obrazy, każdy tak inny jak inny jest każdy człowiek choć wszystkim nam są dane te same uczucia i  przeżycia. Bo i miłość i przyjaźń i spotkania i rozstania i narodziny i śmierć, i radość i smutek i wszystkie inne, które każdy musi przeżyć po swojemu.

                Co uczestnicy powiedzieli o swoich obrazach, jakie odczucia przekazali:
Wika – 60+ - rano słońce, w południe kumulacja energii,  wieczór  koniec rytmu
Zuzanka – lat 10 -  pokazałam ludzi z góry, każdy ma swój rytm,  rytm widziany z góry
Marzena – 60+  pokazałam jakie życie jest piękne i kolorowe i ma swój rytm
Helenka – lat 3/!/ - powiedziała, że w życiu najważniejsze są zwierzęta, chciała pokazać krowę
Igor – lat 12 – zafascynowany jest postacią z gry komputerowej – Five Nights at Freddy's /FNAF/
Marcel – lat 6 – pokazał motyla, który leci nad Wisłą i wydaje różne dźwięki
Teresa -60+ - pokazała przenikanie się wszystkiego nawzajem
Hania – 60+ - w kolorach bieli, szarości i błękitu to spokój, muzyka leciutko jazzowy klimat
Ja -70 – u dołu smutek, potem nadzieja, potem radość, potem spokój, a nad tym słońce...

       Pasja nie zna wieku!  Ale czym prędzej odkryjemy ją w sobie tym nasze życie będzie bogatsze i będziemy jak ten motyl Marcela fruwać nad nim bardziej dostrzegając jego dobre strony i cały urok   istnienia !

Projekt „Pasja nie zna wieku..."  realizowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawa, Dzielnica Ursynów.  

Klub „Przy Lasku"
ul. Lasek Brzozowy 2,  02- 792 Warszawa  
http://klubprzylasku.blogspot.com/

Zdjęcie: obraz Zuzanki, lat 10, tempera, karton 50x70 cm


Tekst: Ewa Radomska