Rynek 50 plus

Mam 50 plus i co dalej?

Pójdę do urzędu! Choć parę groszy wyrwę od Państwa, które każe mi pracować do 67-go roku życia

Jestem kobietą po 50-tce. Od roku szukam pracy... Moje spokojne ułożone życie legło w gruzach, kiedy mała firma mojego męża nie wytrzymała konkurencji...
A dziś kto chce pracownika, kobietę  po 50-tym roku życia.... i w dodatku bez doświadczenia zawodowego i bez 30-letniego stażu. Wiem, że szanse mam nikłe.
Skończyłam kursy komputerowe, umiem obsługiwać takie programy jak Word, Excel, Power Point. Ale co z tego? Znaleźć dziś pracę w moim wieku, to jak znaleźć igłę w stogu siana.
Dochodzę do wniosku, że lepiej jest zarejestrować się w urzędzie jako bezrobotna niż szukać dalej.

Człowiek wierzy w to, co nabije sobie do głowy. Chyba naiwnie wmówiłam sobie, że przecież nie jestem stara, że przecież jestem pracowita , jak mało kto, że jestem uczciwa, lojalna...i cały stek innych bzdur...

A życie jest okrutne...nikomu nie zależy na człowieku 50 plus, wezmą młodego, nie będzie chciał pracować, to wezmą innego. Wysłałam tak wiele CV do różnych firm, na różne stanowiska (sprzedawca, osoba do wprowadzania danych, recepcjonistka, fakturzystka, callcenter.. i wiele, wiele innych). I NIC !!!!! Ani jednej odpowiedzi! Ani jednej rozmowy kwalifikacyjnej!

Pójdę do urzędu! Choć parę groszy wyrwę od Państwa, które każe mi pracować do 67-go roku życia...nie dając szansy na pracę... To jakaś paranoja!!! Gdy Bóg da, będę pracować, chcę pracować...tylko nie wiem czy państwo mi w tym pomoże!  Wydawałoby się, że to rola państwa – mieć strategie, plany. Czy państwo coś robi, żeby tworzyć nowe miejsca pracy dla tej rzeszy bezrobotnych 50plus.

A dziś słyszę przez radio, że urzędy są zawalone podaniami 50-ciolatków.
A gdzie następne 17 lat?

Na garnuszku Państwa....na powolnym zdychaniu..... A gdzie nasza duma...?

Ale kogo to tak naprawdę obchodzi...!!!?

Marianna


To jeden z wielu e-maili, które Redakcja kobieta50plus.pl
otrzymuje każdego dnia
Jeśli masz podobne doświadczenia napisz do nas – kontakt@kobieta50plus.pl  

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

 • Ewa 09/11/2017, 20:35

  Jestem równolatką autorki. Byłam bezrobotna 55 miesięcy i w wieku 55 lat znalazłam pracę, nietypowo. Byłam już zdecydowana pracować jako niania, czwarty rok uczę się nowego zawodu, bo na emeryturze muszę pracować, żeby jakoś przeżyć. Minimalna emerytura nie wystarczy na życie w wielkim mieście.
  Więc byłam zdeterminowana i szukałam pracy jako pomoc kuchenna, jako niania.
  Wprawdzie z niani zrezygnowali szybko, ale zatrudnili w swojej firmie w moim poprzednim zawodzie. Jednak nie mogę pracować więcej niż 1/2 etatu, to normalnie nie mam już siły, jestem zmęczona. Nie jestem już taka jak 25 lat temu, zużyłam się, wypaliłam. Przeszłam długą terapię, bo okres środka życia to poważny kryzys, zwłaszcza jak jest się samotną matką i dzieci wyfruwają z domu. To przebudowa osobowości, dojrzewanie. Zacząć żyć od nowa, znaleźć siły, to nie jest proste. Doskonale rozumiem autorkę, podpisuję się. W ostatnim roku skorzystałam dwukrotnie z półrocznego stażu z urzędu pracy - więc poznałam też jak działa ta instytucja. To są tylko urzędnicy, realizują projekty i nie rozumieją osoby bezrobotnej. To smutna rzeczywistość. Ale wierzę, że po 56. roku życia wyjdę już na prostą, powoli wychodzę. I tego samego życzę wszystkim 50-latkom :) I liczę miesiące do emerytury, jeszcze 57 miesięcy.

 • smutna i zła 09/11/2017, 19:38

  Mówi się teraz o spadku bezrobocia chyba wśród młodych ludzi , bo tych w wieku 50+ wysłano na głodowe emerytury ,

 • krysia 08/11/2017, 19:53

  Wszyscy wiedzą ,ze kobiet po 50+nigdzie nie chcą bo taki pracodawca uważa ich za stare , za wolne , za chore ,a jeszcze głupsi posłowie mówią ,ze rynek pracownika ,ale nie dodali ,ze na papierze niech zrobią statystyki ile osób 50+otrzymało zatrudnienie .I nie są to nygusy tylko ludzi ,którzy przepracowali po 30,35 i więcej lat ,a dziś zostali z niczym .Tak wygląda ta transformacja ,najpierw zniszczyli przedsiębiorstwa ,a teraz ludzi 50+ bez środków do życia ,albo z kwotą 800 zł ,Zróbcie eutanazje tym ludziom,bo tak nie można żyć.

 • Ona 07/11/2017, 22:42

  Właśnie wczoraj dowiedziałam się, że awans dostała dziewczyna z którą pracuje. Ja mam 50 lat studia magisterskie, podyplomowe, masa kursów i szkoleń, wielkie doświadczenie zawodowe w handlu z zagranicznymi firmami, jestem osoba bystrą, lubię nowe wyzwania, świetnie komunikuję się z ludźmi. A ona, 30 lat ledwo po licencjacie, zaczynała jako kasjerka, Dlaczego dostała awans, bo jest panną i "lub"i ja dyrektor. Ot cała filozofia. Znalazłam się w nieodpowiednim miejscu z nieodpowiednimi ludźmi. Taki pracownik jak ja, ma swoje zdanie, godność , honor, a jeśli trafi na szefa głupszego to będzie tępiony i upokarzany. Ale na wszystkich przyjdzie pora.

 • niewidzialna 06/11/2017, 21:47

  Emalia, może nie będziesz się tarzć w luksusie :), ale jak znalazłaś pracę, to sobie poradzisz, zawsze to stały dopływ gotówki i teraz możesz szukać dalej

 • niewidzialna 05/11/2017, 13:46

  Do Agaty - kobiet 50+ z wyższym wykształceniem i studiami podyplomowymi, stażem i doświadczeniem zawodowym na rozmowy kwalifikacyjne się nie zaprasza - za wiele na kasę w markecie (może niesłusznie), a za mało na pracę w korpo (za droga i za stara)

 • emalia 02/11/2017, 21:01

  Nareszcie po 5 latach szukania pracy , znalazłam . Praca poniżej moich kwalifikacji ale cóż, wyszłam z obiegu . Tylko nie wiem czy wyżyję z takiej pensji 2300 brutto po 30 latach pracy .

 • renka 22/10/2017, 16:06

  To prawda ,ze kobiet 50+nikt na rozmowy kwalifikacyjne nie zaprasza ,sama mam znajome ,które potraciły pracę i nikt ich do pracy nie chce ,w mediach mówią ,ze osoby 50+są poszukiwane ,pytam czy oni naprawdę wiedzą co mówią ,żal mi tych ludzi bo pracowali za niskie stawki ,bo miało być potem lepiej ,a dziś zostali bez żadnych środków do życia ,albo z kwotą 880 jako świadczenie przedemerytalne.Większość tych ludzi ,którzy chorują emerytury nie doczeka ,bo na leczenie nie mają ,także ludziom w tym wieku zostaje wegetacja ,bo emerytury tez więcej nie otrzymają tyle w temacie.

 • Agata 21/10/2017, 12:49

  do Niewidzialnej to jest niemozliwe !! a gdzie Pani mieszka???? Ja mam srednie , studia których nie ukonczyłam , po 1 roku koniec , i jestem zapraszana rozmowy, nawet na lepsze stanowiska, na razie tej umysłowej nie mam , ale jestem zapraszana na rozmowy, na razie to tylko kasjerka jest mi proponowana, mam tez trochę doswiadczenia w pracy biurowej , dwa lata

 • drzewiana 14/10/2017, 13:51

  Myślę że to prawda że nikt nie interesuje się tymi kobietami po 50 tym roku życia gdzie mają szukać pracy jak słyszą że po pięćdziesiątce to w ogóle nie chcą rozmawiać ja myślę że kobieta która ma co najmniej 20lat pracy i wychowała co najmniej trójkę dzieci powinny iść na wcześniejszą emeryturę.

 • niewidzialna 26/09/2017, 20:15

  Do Hanny Nowakowskiej - Moniki Redzisz
  pyta Pani o osoby szukające pracy w Warszawie - osoby 45+ szukające pracy w Warszawie, nawet poniżej swoich kwalifikacji, może mają szczęście być zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Jednak w mniejszych miastach osób 45+ nie zaprasza się na rozmowy kwalifikacyjne. Po prostu oferty pracy - niezależnie od wykształcenia i doświadczenia zawodowego - pozostają zwykle bez odpowiedzi. Mam wykształcenie wyższe, ukończone studia podyplomowe (3), wiele szkoleń, kursów zawodowych i wieloletni staż pracy - i mimo wysłania bardzo wielu ofert pracy - na stanowisko adekwatne do mojego wykształcenia i doświadczenia oraz poniżej, nawet bardzo poniżej - nikt nigdy na rozmowę kwalifikacyjną mnie niestety nie zaprosił.

 • urszula827 @wp.pl 21/09/2017, 19:01

  zadalam pytanie czy jak mam 2 grupe niepelno sprawnosc to zaklad ma dotacje niechce isc na wczesniejsza emeryturemam rente

 • Hanna Nowakowska 06/09/2017, 15:09

  Witajcie:)
  przygotowuję materiał dla Magazynu Stołecznego Gazety Wyborczej o osobach 45+ i wyżej, które mimo wysokich kwalifikacji i wyższego wykształcenia nie mogą znaleźć w Warszawie pracy, nawet tej poniżej ich kwalifikacji. Spotykają się ze strony pracodawców z uwagami: "jest Pan/Pani zbyt dobrze wykształcona na to stanowisko", "nie ma Pan/Pani doświadczenia" (a mowa jest np o sprzątaniu lub pracy na kasie, gdzie duże doświadczenie nie jest potrzebne) lub "owszem, szukamy pracownika, ale młodszego...".
  Jeśli ktoś będzie sobie tego życzył, rozmowa może być anonimowa.
  Jeśli ktoś z Państwa miał w przeszłości lub ma w tej chwili takie doświadczenia i zechciałby mi o nich opowiedzieć, bardzo proszę o mail monikaredzisz@o2.pl
  Monika Redzisz

 • Franka 07/08/2017, 22:29

  Danka idź po rentę socjalną.

 • Danka. 20/06/2017, 16:03

  I stało się dziś miałam ponownie komisję o rentę ,na poprzedniej nie przyznali mi bo ZUS uznał ze jestem zdolna do pracy mimo tego ze mam znaczna grupę,Odwołałam się i dziś miałam ponownie i wiecie co mi powiedziały Panowie lekarze orzeczniki?Ano powiedziały ze jestem z schorowana i dostałam tą grupę ale u nich nadaje się do pracy jakiej chronionej,pytam się gdzie ją mam znaleźć skoro u nas jej nie ma jak mam dalej żyć z czego się leczyć,a oni mogę się odwołać do sądu pracy ,tam nic nie kosztuje,a oni uznają mnie że mogę pracować....Jestem totalnie załamana i powiem wam że myślę nawet o najgorszym rozwiązaniu.....

 • strarośc czyli ścierwo 10/06/2017, 15:16

  Starzy mają przepierdolone szczególnie po 50.............

 • Danka. 30/05/2017, 13:29

  Witaj Pani Renka dziękuję,a to co opisałam to tylko jest kropla w morzu .No tak to dziś mamy że ZUS decyduje ,nie ważne że lekarz z PCPR-lu dał ci grupę o stopniu umiarkowanym na stałe bo wie ze ta choroba postępuje i jest coraz gorzej,w ubiegłym roku ponownie lekarz mnie badał bo starałam się o kartę parkingową i dostałam na ponad rok stopień znaczny co oznacza że jestem całkowicie nie zdolna do pracy,ale ZUS uzdrowiciel nie należy się renta tylko do pracy jesteś zdrowa.No właśnie pozostaje ból,choroba i żadnych środków do życia ale masz żyć.Tylko jak?Pozdrawiam wszystkich serdecznie którzy przeczytali mój artykół.

 • renka 29/05/2017, 20:07

  Pani Danusiu faktycznie życie pani nie rozpieszczało .A najgorsze jest to ,ze płacisz składki rentowe , a jak dosięga cię choroba to renty nie otrzymasz i to ZUS ma decydować o twoim stanie zdrowia.I tak ludzie zostają z bólami ,chorobami bez środków do życia ,bo masz chora pracować ,nieważne jak .Skandal .Danusiu życzę zdrowia i wytrwałości .

 • Danka. 29/05/2017, 16:11

  Tak sobie czytam te wasze wpisy i postanowiłam i ja napisać i wyżalić się ,jestem całkowicie załamana i przychodzą mi najgorsze myśli.Nie będę się rozpisywała bo bym musiała książkę napisać a tu nie oto chodzi.W tym roku skończę 55 lat kilkanaście minut temu dostałam decyzję z ZUS oczywiście odmowną o rentę i zostałam bez środków do życia a kuroniówka kończy mi się za kilka dni.Moi kochani całe życie ciężko pracowałam ,wyszłam za mąż jak się okazało po jakimś czasie że mój mąż nadużywa alkoholu zwolnili z jednej pracy później z drugiej pracy itd.Urodziłam troje dzieci z którymi nie miałam najmniejszych problemów wychowawczych za to choroby nawiedzały co chwilę i trza było robić wszystko żeby ich ratować a uwierzcie było bardzo ciężko,syna dwa razy wyciągałam prawie z tamtego świata,córa w wieku 13 lat nagle przestała chodzić a ja ciągle sama dom praca szpitale i tak przez wiele lat, dla siebie nie było czasu ani pieniędzy żeby zadbać o swoje zdrowie,bolało to bolało.Były mąż zamiast pomagać to w końcu jeszcze trzeba jego było utrzymać z tej marnej pensji aż w końcu po 28 latach zdecydowałam na rozwód . Dziś jestem dumna z tego ze wychowałam i zrobiłam wszystko żeby dzieci były zdrowe i wyrosły na ludzi,ale sama jestem kaleką.Wykryto u mnie chorobę ZZSK która postępuje przebyłam już dwie operacje kręgosłupa,tarczycy,dwa razy dłoń operowana,operowane kolano w sumie jestem już po 8 operacjach ale ZUS do pracy.Kto mnie dzisiaj przyjmie.Podjęłabym się pracy przy opiece ale bardzo słabo znam j.niemiecki choć już byłam parę razy przy opiece kilka lat temu oczywiście na czarno.W wieku 44 lat mój kręgosłup już się całkowicie zbuntował że nie byłam w stanie wytrzymać z bólu i się zaczęło chorobowe powrót do pracy później chorobowe zasiłek rehabilitacyjny ,po drugiej operacji kręgosłupa dali rentę na 8 miesięcy to zakład zwolnił ,po 8 miesiącach zabrali to zasiłek dla bezrobotnych później znowu renta na rok i znów zabrali.Jestem załamana i zrozpaczona bo zostaję bez środków do życia nie mówiąc już o opłatach bieżących .Nie wiem czy dam rade to przetrfac czy podejmę drastyczne rozwiązanie...Przepraszam ze się tak rozpisałam ale odrobinę wyrzuciłam z siebie.

 • niewidzialna 22/05/2017, 22:44

  Wiesiu, jakie masz wykształcenie i doświadczenie zawodowe i w jakim jesteś wieku, skoro dostałaś aż kilka ofert
  pracy i na jakim stanowisku obecnie pracujesz?