Zdrowie 50 plus

Problemy z tarczycą


Dr n. med. Janusz Nowak endokrynolog i ginekolog CM Medyceusz w Łodzi udzielił  serwisowi społecznemu www.kobieta50plus.pl  odpowiedzi na pytania dotyczące problemów z tarczycą, warto przeczytać
- Panie doktorze czy istnieje profilaktyka zapobiegająca problemom z tarczycą?

Jest bardzo wiele przyczyn chorób tarczycy. Na większość z nich nie mamy wpływu. Najczęściej przyczyną jest zapalenie tarczycy na tle autoimmunoagresji, na którą nie mamy wpływu. Jeżeli tam, gdzie mieszkamy, występuje niedobór jodu, to spożywanie soli kuchennej jodowanej uchroni nas przez konsekwencjami jego niedoborem. Unikanie urazów tarczycy.

- jak sprawdzić czy nasza tarczyca jest zdrowa?

Tak, jedną z form profilaktyki jest spożywanie soli jodowanej. Profilaktyczne badanie tarczycy u lekarza POZ. W przypadku nadczynności tarczycy informowanie o tym lekarzy w przypadku przepisywania, czy konieczności stosowania preparatów zawierających jod. W niektórych przypadkach dieta może mieć wpływ na przebieg choroby.

- jak należy interpretować badania, o co chodzi ze zbyt wysokimi przeciwciałami?

Badanie tarczycy przez lekarza / badanie podmiotowe i przedmiotowe /. Badanie poziomu hormonów tarczycy i TSH. Oznaczenie p/ciał i badanie USG. Oczywiście wykonanie tych wszystkich badań nie jest konieczne w każdym przypadku.

- czy można, i jeśli „tak”  to jak, powstrzymać produkcję przeciwciał?

Poziom przeciwciał jest wynikiem zapalenia tarczycy. Na jego miano/wysokość praktycznie nie mamy wpływu. Możemy jedynie stosować leczenie objawowe tj. leczyć niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy. Należy pamiętać, że wysokość miana nie koreluje z niedoborem lub nadmiarem hormonów tarczycy czy TSH. PRZECIWCIAŁA MOGĄ BYĆ PODWYŻSZONE PRZY PRAWIDŁOWYCH WARTOŚCIACH TSH, FT3, FT4 I NIE POWODOWAĆ OBJAWÓW KLINICZNYCH.


- do czego może prowadzić nieleczone zapalenia tarczycy?

Na produkcję przeciwciał tarczycy praktycznie nie mamy wpływu. Przy objawach klinicznych zapalenia - leczenie jest objawowe. Preparaty z selenem w niewielkim stopniu mogą wpłynąć na obniżenie poziomu przeciwciał.


- jak schudnąć mając chorą tarczycę?


Zapalenie tarczycy może prowadzić do pełnoobjawowej nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Brak leczenia może spowodować wielonarządowe zaburzenia ich funkcji prowadząc nawet do śmierci.


- jakie są przyczyny chorób tarczycy, czy mamy wpływ na to czy zachorujemy czy nie?

Nadczynność tarczycy już prowadzi najczęściej do spadku wagi. Niedoczynność do jej wzrostu. Recepta na chudnięcie to leczenie tarczycy przez lekarza, współpraca z dietetykiem. Wywoływanie spadku wagi przy pomocy środków leczniczych tyreotropowych jest niebezpieczne.


- Bardzo dziękujemy


Zdjęcie: CM Medyceusz, Łódź  

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.