Styl 50 plus

Hanna Doskocz - magiczne fartuszki


Hanna Doskocz od najmłodszych lat szyła ubranka dla lalek, sukieneczki dla bratanicy a jak już miała swoje córki to, szyła dla nich sukienki, zawsze lubiła robótki ręczne stąd zapewne zrodziła się ta niezwykła pasja. Za którą przyszedł szybko sukces bo wystawa "Zaczęło się od bałwanka" cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Wystawę oglądać można w Korytarzu Sztuki ursynowskiej Galerii Ursynów. Korytarz Sztuki  to przestrzeń otwarta na artystyczne działania,  stworzona przez znaną plastyczkę Justynę Bazylewicz, kierownika Centrum Aktywności Lokalnej w Klubie PRZY LASKU.


kobieta50plus.pl    proszę powiedzieć jak zaczęła się Pani przygoda z fartuszkami?  skąd pojawił się taki pomysł i dlaczego akurat fartuszek.

Hanna Doskocz   Właściwie przez przypadek, ponieważ zawsze lubiłam szyć i ręcznie i na maszynie chciałam uszyć sobie fartuszek, taki zwyczajny do kuchni, a że miałam zapas różnych materiałów po maseczkach (bo w pandemii szyłam maseczki) i  nieużywaną kołdrę (wszak bałwanek jest puchaty) -  zdecydowałam że to będzie ów bałwanek, od którego się wszystko zaczęło…
Następne były owieczki na łące i wieloryb itd. Miało być prosto i nieskomplikowanie, ale z czasem zaczęłam dodawać coraz więcej elementów, szczegółów i drobiazgów i cieszy mnie praca nad szczególikami, mimo że na pierwszy rzut oka ich nie widać.

kobieta50plus.pl    każdy fartuszek to pewna historia zapisana w barwny sposób. Skąd pochodzą do Pani te historie?  


Hanna Doskocz   Tak – niektóre to tzw. pamiątki z wakacji (np. podróż szlakiem słowackich zamków, podróż do USA) lub jakichś wydarzeń (wycieczka do ZOO, spacer po wiosennej łące), niektóre są szyte na tzw. „okoliczność” np. Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Walentynki a jeszcze inne są inspirowane obrazami, plakatami (lub ich nawet małymi fragmentami) z internetu lub np. zwykłymi dziecięcymi obrazkami.

Nieskromnie przyznam że mam dużą wyobraźnię i wystarczy że dostanę od kogoś choćby drobiazg a już mi się w głowie układa cały projekt na kolejny fartuszek. Tak było z fartuszkiem pt. "Karawana na pustyni" – dostałam od córki 2 skarabeusze, chciałam je wykorzystać no to musiała powstać ta pustynia...


kobieta50plus.pl    Wystawę "Zaczęło się od bałwanka"  obejrzeć można w znanym Korytarzu Sztuki ursynowskiej Galerii Ursynów. Korytarz Sztuki  to przestrzeń otwarta na artystyczne działania, stworzona przez znaną plastyczkę Justynę Bazylewicz, kierownika Centrum Aktywności Lokalnej w Klubie PRZY LASKU.  Proszę powiedzieć o wernisażu wystawy, co Pani czuła, o czym myślała?  Czy planuje Pani kolejne wystawy swoich magicznych fartuszków?

Hanna Doskocz   Przede wszystkim na prawdę bardzo się cieszyłam że mogę pokazać ludziom moje „dzieła” i że dzięki Pani Justynie Bazylewicz nie podzielą one losu wierszy pisanych „do szuflady”.
Byłam bardzo  podekscytowana kiedy przypadkowi ludzie przechodzący przez Galerię przystawali, oglądali i chwalili moje prace. Zebrałam bardzo dużo pochwał i pytań o to czy są one na sprzedaż, lecz nie zdecydowałam się na sprzedanie żadnego z nich bowiem jak tylko pomyślałam, że może jednak któryś sprzedać, to już za nim tęskniłam.
A czy planuję kolejne wystawy – bardzo chętnie , ale czy  jakaś propozycja nadejdzie – nie wiem.
Moja kolekcja ciągle się powiększa.

kobieta50plus   Jakie są dziś marzenia Hanny Doskocz?

Hanna Doskocz   Zawsze miałam tzw. „duszę artystyczną” : próbowałam pisać wiersze, malować obrazki akwarelami, szyć zabawki-szmacianki kiedyś dla córek teraz dla wnuczki, wzięłam udział w konkursie „Piórko” organizowanym przez sieć Biedronka jako promocja czytelnictwa dziecięcego  i napisałam książeczkę dla dzieci (niestety nie zajęłam żadnego miejsca). I tak jak chciałam pokazać fartuszki tak też bardzo bym chciała wydać tę książeczkę.

kobieta50plus: Jest Pani wzorem do naśladowania dla kobiet, inspiracją dla wielu aktywnych Polek. Jakie przesłanie chciałaby Pani przekazać czytelniczkom kobieta50plus.pl?


Hanna Doskocz   To co tworzysz nie koniecznie musi się podobać każdemu – wystarczy że podoba się Tobie, ale na pewno musi zaciekawić każdego, a nie tylko Ciebie.

Bardzo dziękujemy za rozmowę

   
   
   
   
   
   

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

 • Krystyna Bukowczyk 21/03/2024, 12:29

  Przepiękne. Bardzo żałuję, że nie wiedziałam o wystawie.

  Mam w swoim Życiorysie krótki epizod fartuszkowy. Moje fartuszki były bardzo starannie wykonane, ale nie miały aspiracji do dzieła sztuki.

 • Elżbieta Domińczak 28/02/2024, 17:12

  Haneczko- już wiele razy chwaliłam i podziwiałam Twoją działalność i Twoje prace.
  GRATULUJĘ i działaj dalej.
  Pozdrawiam ARTYSTKO

 • Barbara 19/02/2024, 14:53

  Haniu, podzielam opinię pani Jadwigi i gratuluję. Cieszę się, że mogłam obejrzeć Twoje piękne prace na wystawie. Liczę na kolejne tego typu prezentacje. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów.

 • Jadwiga 17/02/2024, 16:42

  Haniu, jesteś wielka!!! Fartuszki są jak z bajki... to rękodzieła.
  Sąsiadko miła, moje gratulacje.