Styl 50 plus

Prawo, duchowa równowaga i siła kobiet 50+

Joanna Hetman-Krajewska, prawniczka, tłumaczka, instruktorka jogi, autorka książek, a także Honorowy Krwiodawca opowiada o tym, jaki powinien być dobry prawnik, dlaczego separacja nie jest dobrym pomysłem, a także o sile wewnętrznej, którą daje joga.
Joanna Hetman-Krajewska nie tylko aktywne rozwija swoją karierę zawodową w wielu kierunkach, ale także realizuje swoje pasje. Aż trudno uwierzyć, że jest w stanie prowadzić tyle aktywności. Od 2003 r.  jest radcą prawnym w Kancelarii Prawniczej Patrimonium w Warszawie i członkiem Izby Adwokackiej, a także członkiem Rady Fundatorów Fundacji MEDIARE Dialog-Mediacja-Prawo oraz Rady Fundacji Polska Marka. Specjalizuje się w prawie rodzinnym i autorskim. Przez 4 kadencje pełniła funkcję członka Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury. Prowadzi także szkolenia z prawa własności intelektualnej m.in. dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Najwyższej Izby Kontroli i TVP SA. Ale to wciąż nie wszystko. Joanna Hetman-Krajewska ukończyła także amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją kultura amerykańska i przez wiele lat pracowała jako tłumacz i lektor języka angielskiego. Prócz tego jest bioenergoterapeutką, nauczycielką jogi, medytacji i pranajamy (technik oddechowych) oraz Trenerką Radykalnego Wybaczania. No i zasłużonym Honorowym Krwiodawcą.

Dobry prawnik łączy wiedzę i doświadczenie z empatią i pokorą

Według Joanny Hetman-Krajewskiej u dobrego prawnika wiedza i znajomość paragrafów muszą być poparte doświadczeniem zdobywanym na sali sądowej. Jednak, zwłaszcza przy sprawach rodzinnych, to nie wystarcza. Potrzebna jest jeszcze empatia – życzliwe spojrzenie na problem drugiego człowieka i przewidzenie konsekwencji, jakie działania procesowe mogą mieć wpływ na jego dalsze losy. Orzeczenie sądu często jest dopiero otwarciem nowego rozdziału życia. Ważne, by radca prawny czy adwokat potrafił to dostrzec. W tym zawodzie potrzebny jest dystans do spraw, które przynoszą ze sobą klienci. Jak mówi Joanna Hetman-Krajewska: „Przyrównuję to do kompetencji psychoterapeuty, który z jednej strony mocno angażuje się w sprawy pacjenta, w jego problemy, ale jednocześnie nie bierze tego do siebie i do swojego życia. Mam z natury taką umiejętność i może właśnie dzięki temu jestem w stanie zajmować się sprawami rodzinnymi, w których nie brakuje trudnych, czasami wręcz dramatycznych wątków”.  Wiek jest wielkim sprzymierzeńcem prawnika, ponieważ pozwala nabyć doświadczenie, z którym (prócz wiedzy) przybywa też pokory, bo dobry prawnik to taki, który ma wątpliwości.

Separacja nie rozwiąże małżeńskich problemów

„Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny” to jedna z prawniczych książek Joanny Hetman-Krajewskiej, wyróżniona nagrodą Super Wiktoria przez fundację WIP. To jedyna na rynku wydawniczym tak obszerna pozycja wyjaśniająca problematykę związaną ze sprawami o rozwód i separację. Autorka jest przeciwniczką uregulowanej przez sąd separacji, uznając ją za stan zawieszenia, który nic do życia „aktorów dramatu” nie wnosi i niczemu nie służy. Przekonuje więc klientów do dwóch opcji: ratowania związku, czyli np. podjęcia terapii małżeńskiej albo rozwodu. Jak mówi: „Przez to tylko raz w ciągu mojej blisko 20-letniej drogi zawodowej składałam w imieniu klienta pozew o separację, bo zawsze to jednak były rozwody albo powroty do małżeńskiego stadła. I ten klient ostatecznie żałował swojej decyzji o separacji, miał poczucie, że separacja niczego nie załatwiła, nie spowodowała, że jego relacje z żoną się poprawiły”.


Specjalizacja i pasje — pokłosie miłości do literatury

Joanna Hetman-Krajewska, będąc jeszcze na aplikacji, pracowała przez wiele lat w wydawnictwie. To sprawiło, że zainteresowała się prawem autorskim i wybrała taką specjalizację. Na tym wyborze zaważyło też niezrealizowane marzenie o studiach na polonistyce, bo tu także można być blisko literatury. Fascynacja naukami humanistycznymi sprawiła też, że Joanna Hetman-Krajewska równolegle z prawem studiowała amerykanistykę i została tłumaczką. Na tym jednak jej przygoda z literaturą się nie kończy. Pani Joanna jest także autorką licznych książek, a w jej dorobku są nie tylko pozycje z dziedziny prawa, a także związane z jej zainteresowaniami (aktualnie pisze książkę „Jak żyć harmonijnie i nie wyglądać na babcię”). Zadebiutuje również niedługo jako autorka książek dla dzieci. Właśnie powstają „Przygody Zosi, Stasia i Rózi” zainspirowane perypetiami jej własnych wnuków.


Joga — czyli jak wyzwolić wewnętrzną moc?

Joanna Hetman-Krajewska ćwiczy jogę od blisko 20 lat. Zajęła się nią w czasie życiowego kryzysu i pozostała jej wierna do dziś. Joga, medytacja i jogiczne techniki oddechowe, czyli pranajama, to źródło mocy i wewnętrznego spokoju oraz poczucia własnej wartości. „Dlatego od kilku lat myślałam o pójściu drogą nauczycielską w jodze, by dzielić się tym, do czego doszłam, do tego niezwykłego stanu, który zawiera w sobie wszystko: zarówno elastyczność i siłę ciała, jak i wyciszenie oraz skoncentrowanie umysłu, a także równowagę emocjonalną. Nie ma drugiego takiego systemu, który działa na tych wszystkich poziomach, jest jak cudowne lekarstwo dla ciała, duszy i umysłu. Doświadczam tego od wielu lat. I uczę ludzi, że wystarczy, by poświęcili na jogę i medytację 15-20 minut dziennie, a to już przyniesie spektakularne efekty” – mówi rozmówczyni Flexi.pl. Plany na obecny rok zakładają dalszy rozwój w tym kierunku, czyli ukończenie kursu doskonalącego umiejętności nauczycielskie w jodze, a także kursu dającego uprawnienia do uczenia tzw. aerial jogi, czyli jogi w hamakach.

Co to znaczy być kobietą 50+?

Według Joanny Hetman-Krajewska nie ma wątpliwości, że kobiety mają szczególną moc wynikającą z ich roli w ekosystemie. Odwzorowują odwieczny cykl życia przyrody, energetycznego powiązania z naturą, z ziemią, z całym wszechświatem. Jak mówi: „Z tego połączenia można całymi garściami czerpać energię życiową, zamiast szukać jej w słodyczach, alkoholu, plotkarskich pismach czy kolejnych serialach. Uczę tego kobiety na warsztatach „Twoja Kobieca Moc”, które prowadzimy razem z wybitnym coachem i przewodniczką duchową Sylwią Monostori”.

Cały wywiad dostępny jest tutaj: https://flexi.pl/baza-wiedzy/humanistyczna-pasja-do-pracy-z-ludzmi-i-dla-ludzi-o-empatii-doswiadczeniu-i-wiedzy-prawniczej-z-joga-w-tle-wywiad-z-joanna-hetman-krajewska-2543


Wywiad zrealizowany przez Flexi.pl – portal pracy i aktywności dla osób 50, 60, 70 i więcej plus

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy pojęcia zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl chce przyczynić się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej.


we współpracy z Serwisem Kobieta50plus.plZdjęcie,  Joanna Hetman-Krajewska, z archiwum prywatnego


Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj pierwszy komentarz i bądź motorem nowej dyskusji. Zachęcamy do tego.