Weranda literacka

Arabskie kobiety w DubajuWróciłam z Dubaju zafascynowana arabskimi kobietami. A zaczęło się już w samolocie…
siedziała obok mnie młoda kobieta, ubrana po europejsku. Tłumaczyła mi zapowiedzi pilota, zapytałam ją skąd zna arabski… odpowiedziała – jestem Arabką. Rozmawiałyśmy podczas lotu o kulturze europejskiej i arabskiej. To była bardzo interesująca rozmowa.
W Dubaju obserwowałam kobiety arabskie i dużo czytałam o nich. Ale nie sugerowałam się znanymi książkami i filmami, gdzie ekstremalnie są przerysowane życiorysy i losy arabskich, nieszczęśliwych kobiet.

To co rzucało się w oczy w Dubaju, arabskie kobiety były uśmiechnięte, szczęśliwe, zadbane,  i pełne radości życia. Ubrane w piękne abaje ze złotym lub srebrnym haftem, w butach na wysokich obcasach, najlepszych marek. Arabki spędzają dużo czasu w salonach kosmetycznych, dbają bardzo o wygląd zewnętrzny.
Kobiety mają tu różne możliwości życiowe i zawodowe, ale nadal naturalnie obowiązują pewne normy społeczne i religijne, które wpływają na ich codzienne życie. Ale jak zauważyłam nie są one dla nich jakimś obciążeniem.
W Dubaju kobiety mają prawo do pracy, a wiele z nich zajmuje kluczowe stanowiska w różnych sektorach społecznych, w tym w sektorze bankowym, nieruchomości, turystycznym i edukacyjnym. Jednak mimo że kobiety mogą pracować i zdobywać wykształcenie, wciąż istnieje pewna segregacja płciowa w niektórych zawodach, takich jak policja czy straż pożarna, gdzie kobiety stanowią mniejszość.
Wyraźne rozróżnienie płci jest w sposobie ubierania się, gdyż kobiety zazwyczaj noszą tradycyjne stroje zasłaniające całe ciało, takie jak abaje a czasem burki.
Stój Muzułmanki jest strojem noszonym w celu zakrycia ciała i twarzy w przestrzeni publicznej, bo taki jest zwyczaj w muzułmańskiej kulturze. Kobiety zakładają burki i abaje jako strój codzienny, aby chronić swoją intymność ale zaraz zdejmują je w domu.
Burkę noszą przeważnie kobiety zamężne, nie jest to przymusem, raczej tradycją. Strój nie ma nic wspólnego ze złym traktowaniem kobiet w Islamie. Muzułmanki czują wielką dumę z tego powodu iż noszą swoje tradycyjne stroje. Może jest to nawet rodzaj jakiegoś „manifestu feminizmu”.

Często abaja jest tylko zewnętrznym okryciem, bo spod narzuconej szaty wyłania się piękna kolorowa sukienka lub drogie dżinsy. Arabki uwielbiają intensywny makijaż oczu, mocno pomalowane usta i mają bardzo zadbane ręce.  A trzeba dodać, że Muzułmanki są wyjątkowo zainteresowane nowymi trendami mody, a przecież na samych strojach się nie kończy. Muzułmańska moda to jeszcze cała masa dodatków, a w tym biżuteria, buty, torebki, okulary i inne drogie akcesoria drogich designerów mody. Podobno wydają tysiące dirhemów na kosmetyki, perfumy i biżuterię.

W Dubaju kobiety mają także szeroki dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji. W ciągu
ostatnich kilku dekad rząd Dubaju przeprowadził wiele reform, które miały na celu poprawę równości płci, takie jak wprowadzenie specjalnych programów i stypendiów dla dziewcząt w celu zachęcenia ich do zdobywania wykształcenia. Przede wszystkim kobiety kształcą się w zawodach medycznych i sektorach socjalnych.
Pomimo postępów w kwestii równouprawnienia, w Dubaju nadal obowiązują pewne normy społeczne i religijne, które mają wpływ na życie kobiet. Na przykład, w niektórych częściach miasta, zwłaszcza w miejscach kultu religijnego, kobiety są zobligowane do noszenia tradycyjnych strojów zasłaniających całe ciało, takich jak abaje czy burki. Ponadto, podczas wszelkich muzułmańskich uroczystości i świąt ubiór tradycyjny jest normą.
W Dubaju, podobnie jak w innych krajach emirackich, rodzina i tradycja odgrywają ważną rolę w życiu społecznym. W wielu rodzinach kobiety zajmują się przede wszystkim domem i wychowaniem dzieci, a mężczyźni są głównymi żywicielami rodziny.

Jednocześnie, w Dubaju istnieją różne możliwości dla kobiet, które chcą łączyć karierę z życiem rodzinnym. Istnieją także specjalne przepisy prawne, które chronią prawa kobiet w związku z ciążą i macierzyństwem.
Kobiety w Emiratach mają wiele dodatkowych praw. W urzędach i w bankach maja możliwość korzystania z dodatkowych okienek specjalnie dla kobiet. W środkach komunikacji miejskiej mogą korzystać ze specjalnych wydzielonych miejsc dla kobiet. Nawet są specjalne taksówki w kolorze różowym lub z różowym dachem, gdzie kierowcą jest kobieta i są one przeznaczone tylko dla kobiet i ich rodzin.

W Dubaju, tak jak w innych miastach Emiratów, rodziny często spędzają czas wolny w centrach handlowych, parkach i na plażach. Wiele miejsc ma specjalne strefy wydzielone dla rodzin, w których dzieci mogą się bawić, a dorośli odpocząć.  Organizowane są "Family Day" czyli dni rodzinne, kiedy wstęp na imprezy maja tylko rodziny.
Jest wiele akcji zdrowotnych organizowanych dla kobiet. Jedną z takich jest doroczna impreza "Dubai Fitness Challenge", podczas której można wziąć udział w jednym z kilkuset darmowych zajęć, imprez sportowych, grupowych sesji treningowych i instruktaży z zakresu zdrowego życia i odżywiania.

Podsumowując… uważam, że mit o złym traktowaniu arabskich kobiet jest tylko mitem i mocno przerysowanym i niesprawiedliwym spojrzeniem na odmienność narodową Muzułmanów.


Izabella Degen

Dołącz do dyskusji - napisz komentarz

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi.
Obraźliwe komentarze są blokowane wraz z ich autorami.

  • Isabel 25/06/2023, 15:29

    Dziękuję Ewo za komentarz, dopiero dzisiaj go odkryłam.
    Dubaj to inny świat... wiele kobiet ubiera się po europejsku, ale abaje noszą jako wierzchnie okrycie, szczególnie młodsze pokolenie. Natomiast mężatki są poniekąd zobligowane do noszenia poza domem abaji i nikabu, ale jest to tylko tradycja. W domu rzucają tą czarną szatę.

  • Ewa Radomska 27/05/2023, 7:26

    W Iraku byłam w 1987 roku. Zwiedzając Bagdad przechodziłam w pobliżu Uniwersytetu i wtedy zobaczyłam ten kontrast - studentki ubrane "po europejsku"i to w dobre gatunkowo rzeczy, a zaraz potem w niedalekiej odległości kobiety w czarnych szatach spowite od stóp do głów do tego często mające na twarzach pozostałości po tatuażach, które miały zrobione w młodości, a które z wiekiem kiedy skóra twarzy wiotczeje rozmazały się jakby ktoś porysował im twarze atramentem - bo taki miały kolor. Mężczyźni zaś, mimo ogromnego upału - w kwietniu już było ponad 30 stopni ciepła - w grubych golfach, na to marynarka, na głowie turban i buty z zagiętymi piętami - takie już nawet w sklepach sprzedają. Ciekawa jestem co się w tym względzie zmieniło jeśli chodzi o kobiety - czy więcej już ubiera się nowocześnie czy nadal jest przewaga tradycji i tamtejszych zwyczajów. Ale zapewne inaczej jest w takiej metropolii jak Bagdad, a inaczej w małych miasteczkach i wsiach.
    Pozdrawiam